Kia reaguje na zpomalující se poptávku po elektromobilech a uvádí na trh kompaktní elektrické SUV

Přidat na Seznam.cz

Společnost Kia Corp. ve čtvrtek uvedla na trh první kompaktní sportovní užitkový vůz postavený na speciální platformě pro elektromobily a vsadila na to, že dokáže získat zákazníky konkurenceschopnou cenou, i když dynamika na globálním trhu s elektromobily stagnuje, píše portál CNBC.

EV3 je jedním z více než 31 elektrických modelů, které skupina Hyundai Motor Group, do níž patří Hyundai Motor Co, Kia Corp a prémiová značka Genesis, plánuje uvést na trh v období do roku 2030. Kia v dubnu uvedla, že do roku 2030 chce prodat přibližně 1,6 milionu elektrických vozidel.

Nabídka založená na dostupnější ceně

Prezident společnosti Kia Song Ho Sung uvedl, že cílem jihokorejské automobilky je stanovit cenu modelu EV3 založeného na speciální platformě E-GMP (Electrified-Global Modular Platform) v rozmezí v přepočtu 800 000 až 1 140 000 korun.

„Překážkami jsou hlavně otázky cen a nabíjecí infrastruktury. A my se snažíme, aby EV3 byl pro naše zákazníky velmi dostupný s cenovou úrovní, kterou zákazníci od našeho vozidla očekávají,“ řekl Song novinářům na tiskové konferenci před uvedením na trh.

V říjnu Kia uvedla, že hodlá vyvinout širokou škálu modelů elektromobilů v ceně v přepočtu od 685 000 do 1 825 000 korun, včetně menších elektromobilů, jako jsou EV5, EV4 a EV3.

Pro srovnání, společnost Volvo Cars loni uvedla na trh své elektrické kompaktní SUV EX30 s počáteční cenou kolem 890 000 korun, neboť tato švédská značka vlastněná čínskou společností Geely se rovněž zaměřuje na zákazníky, kteří hledí na cenu.

Rostoucí zájem o hybridní vozy

Uvedení modelu EV3 na trh přichází v době, kdy spotřebitelská poptávka po hybridních vozidlech prudce vzrostla, zatímco prodeje elektromobilů klesají

V prvním čtvrtletí vzrostl prodej hybridních vozů Kia oproti předchozímu roku o 31 % na 93 000 kusů, zatímco prodej elektromobilů se zvýšil o 8 % na 44 000 kusů.
Song uvedl, že cílem společnosti Kia je dosáhnout ročního prodejního cíle pro EV3 ve výši 200 000 kusů po celém světě, včetně Spojených států, Evropy, Jižní Koreje a dalších trhů. Kia neupřesnila, od kterého roku bude tento cíl platit.

A kdy se můžeme těšit?

EV3 bude v Jižní Koreji k dispozici od července, uvedení na evropský trh se očekává koncem letošního roku a v USA někdy po roce 2025. Důvodem odloženého uvedení na trh v USA je to, že Kia stále posuzuje americkou politiku daňových úlev pro elektromobily, uvedl Song.

EV3 se bude dodávat se dvěma variantami akumulátorů – 58,3 kWh a 81,4 kWh – a jeho výroba bude zahájena v Jižní Koreji, uvedla Kia.
Model EV3 s dlouhým dojezdem tzv. „EV3’s long-range model“ bude mít dojezd na jedno nabití přibližně 600 kilometrů.

Zdroj: CNBC