Hodnota veleúspěšné společnosti Klarna se propadla za rok o 85 %

Přidat na Seznam.cz

Hodnota společnosti Klarna, oblíbence fintech technologií „kup teď, zaplať později“, (obdoba českého Twisto), která byla kdysi nejhodnotnější soukromou technologickou společností v Evropě, se v posledním kole získávání finančních prostředků snížila o 85 % na méně než 7 miliard dolarů, uvedl deník The Guardian.

Klesající zájem investorů o rychle rostoucí a ztrátové fintechové společnosti pociťuje i švédská platební služba Klarna. Společnost v pondělí ve Stockholmu oznámila, že si zajistila nové financování ve výši 800 milionů dolarů, přičemž její ocenění činí 6,7 miliardy dolarů. Společnost za rok ztratila zhruba 85 procent své hodnoty.

Fintech a krypto pod tlakem
Uprostřed rozsáhlého výprodeje na akciových trzích se propadly také valuace fintechových startupů, některé z nich hromadně. Konkurenční společnost BNPL Affirm Holdings jen v letošním roce ztratila více než 80 % své tržní kapitalizace, uvádí deník Todaytimeslive.

Nedávno například rakouský start-up Bitpanda, burza kryptoměn, oznámila, že sníží počet svých zaměstnanců z více než 1 000 na téměř 700. Na vině byla krize na trhu s kryptoměnami.

Vlna propouštění: odejít musí každý desátý zaměstnanec
V rámci snižování nákladů společnost Klarna již v květnu oznámila, že zruší 10 % pracovních míst. K rozhodnutí přispěly také volatilní akciové trhy a vyhlídka na pravděpodobnou recesi. Zrušení pracovních míst se týká všech částí společnosti, vysvětlila Klarna.

Nadšení investorů pro fintech společnosti, zejména pro firmy typu buy now, pay later (kup teď, zaplať později), klesá, protože spotřebitelé se potýkají s krizí životních nákladů a riziko nesplácení plateb roste.

Mezitím na trh vstoupili konkurenti s hlubokými kapsami ze Silicon Valley, jako je Apple, s produkty jako Apple Pay Later.

Zdroj: The Guardian, Todaytimeslive