Hodnota Tesly klesla o více než 700 miliard dolarů (zhruba 16 bilionů korun). Investoři viní Twitter

Přidat na Seznam.cz

Jde o obrovskou sumu. Pro představu, 700 miliard dolarů je třikrát tolik, co stojí Disney, čtyřikrát tolik, co stojí Nike, nebo šestkrát tolik, co stojí Starbucks, uvedl server Markets Insider.

Tržní kapitalizace společnosti Tesla se oproti svému vrcholu před rokem propadla o téměř 700 miliard dolarů, což je více než individuální tržní hodnota všech amerických veřejných společností s výjimkou několika málo z nich.

Akcie automobilky Elona Muska vzrostly na začátku roku 2020 z 30 dolarů na 400 dolarů, což zvýšilo tržní kapitalizaci Tesly z necelých 100 miliard dolarů na více než 1,2 bilionu dolarů, což je v přepočtu 28 bilionu korun. Od té doby se však kapitalizace propadla o téměř 60 % na 530 miliard dolarů, to odpovídá zhruba 12 bilionům korun.

Proč se Tesle nedaří?

V indexu S&P 500 mají pouze společnosti Apple, Alphabet, Amazon, Microsoft a Berkshire vyšší hodnotu než 670 miliard dolarů, které Tesla ztratila na tržní hodnotě za poslední rok. Je to třikrát tolik, než stojí celý řetězec fastfoodů McDonald’s.

Dramatický pokles byl zaviněn pravděpodobně obavami, že Muskova revize Twitteru bude nákladným rozptýlením. V dubnu Musk oznámil, že Twitter koupí. Od té doby do začátku listopadu klesly ceny akcií Tesly o více než 35 %, uvedl server CNBC.

Do toho neustále roste inflace, zvyšují se úrokové sazby a hrozí recese. Investoři se tak zbavují akcií s vysokou hodnotou, kam pořád Tesla patří. Experti však varují, že akcie Tesly mohou stoupnout i pod 100 dolarů, uvedl server Barrons´s.

Zdroje: Markets Insider, CNBC, Barrons´s