Hodnocení Forbes. Více miliardářů díky pandemii. Jak si vede Gates nebo Bezos?

Přidat na Seznam.cz

Časopis Forbes zveřejnil žebříček nejbohatších lidí na světě. Čtvrtý rok po sobě se na prvním místě umístil zakladatel a CEO Amazonu. Největší skok v žebříčku patří Elonu Muskovi, zakladateli a generálnímu řediteli společnosti Tesla.

Pořadí také ukazuje, že počet nejbohatších lidí na světě se zvýšil o 493. „I přes pandemii to byl rekordní rok pro nejbohatší lidi na světě – s nárůstem bohatství o 5 bilionů dolarů a bezprecedentním počtem nových miliardářů,“ uvádí časopis.

Roční globální seznam miliardářů společnosti Forbes zahrnuje rekordních 2 755 miliardářů. Pandemie SARS-CoV-2 převrátila globální ekonomiku a ohrozila živobytí lidí po celém světě, ale podle žebříčku Forbes jsou bohatí stále bohatší. Letošní miliardáři mají celkovou hodnotu majetku 13,1 bilionu dolarů, oproti loňským 8 bilionům dolarů. „Velmi, velmi bohatí se stali velmi, velmi bohatšími,“ řekl Randall Lane, hlavní obsahový ředitel Forbes pro agenturu Reuters.

Na seznamu je rekordních 493 nových miliardářů a podle Forbes je to zhruba jeden nový miliardář každých 17 hodin. USA mají nejvíce miliardářů (724), následuje Čína (698). Na letošním seznamu nových miliardářů většina pochází z Číny a Hongkongu – k nejbohatší skupině se přidalo 210 lidí a ze Spojených států 98 lidí. Kdo je nejbohatší muž na světě?

Podle Forbes je Jeff Bezos, zakladatel Amazonu, již čtvrtým rokem nejbohatším mužem na světě s majetkem v hodnotě 177 miliard dolarů, tedy o 64 miliard více než před rokem. Jeho jmění se zvýšilo kvůli nárůstu zásob Amazonu. Na druhém místě skončil majitel Tesly Elon Musk s čistou hodnotou 151 miliard dolarů. Výpočty ukazují, že je to až o 126,4 miliard dolarů více než před rokem, kdy byl na 31. místě v žebříčku a měl hodnotu majetku 24,6 miliard dolarů. Hlavním důvodem růstu jeho bohatství je nárůst akcií Tesly až o 705 procent.

Na třetím místě je Bernard Arnault, předseda LVMH Group, vlastník luxusních produktů včetně Louis Vuitton, Christian Dior, prodejny alkoholu a společnosti Sephora. Jeho jmění se téměř zdvojnásobilo na 150 miliard dolarů z loňských 76 miliard dolarů, a to díky 86 procentům růstu podílu LVMH. Kromě Bezose, Muska a Arnaulta je tu Bill Gates, ten je čtvrtý se 124 miliardami dolarů, podpořený svými podíly v Microsoftu, Kanadské národní železnici a výrobci traktorů Deere & Company. Prvních pět miliardářů uzavírá zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg s částkou 97 miliard dolarů. Ve srovnání s loňským rokem získal o 42,3 miliardy dolarů více a podíl Facebooku vzrostl o 80 procent.