Francie zpoplatnila Google a Facebook. Zaplatí vydavatelům online deníků

Přidat na Seznam.cz

Navzdory několikaletým sporům a hrozbám zablokování přístupu uživatelů ke službám se internetoví giganti nakonec dohodli, že budou za sdílený obsah platit, píše portál lesechos.fr.

Po Googlu přišla řada na Facebook, který konečně začal platit některým francouzským médiím. Americký gigant a Alliance de la Presse d’Information Générale právě oznámily, že dosáhly dohody. Tato dohoda „posílí kvalitu online informací pro uživatele internetu a vydavatele ve Francii, stejně jako investice společnosti Facebook do odvětví zpravodajských médií“, zdůraznily oba subjekty v tiskové zprávě.

V lednu společnost Google rovněž uvedla, že dosáhla dohody s francouzskými vydavateli médií několik měsíců poté, co ji úřad pro hospodářskou soutěž vyzval, aby vydavatelským společnostem a tiskovým agenturám platila za využívání jejich obsahu. Americká technologická společnost ve svém prohlášení uvedla, že spolu s francouzskými vydavateli bude vyjednávat o individuálních licenčních smlouvách s vydavateli na základě faktorů, jako jsou politické a obecné zpravodajské příspěvky a denní objem publikací. Společnost a odbory nesdělily finanční podrobnosti.

Francie byla první zemí, která transponovala směrnici o autorském právu.

Zdroj: lesechos.fr