Francie je opět ve válce s Googlem

Přidat na Seznam.cz

Francouzský antimonopolní úřad uložil konglomerátu Google pokutu 500 milionů eur za to, že plně nedodržel předběžné příkazy.

Americký technologický gigant musí do dvou měsíců předložit návrhy, jak bude zpravodajským agenturám a dalším vydavatelům kompenzovat využívání svých zpráv. Pokud tak neučiní, hrozí jí další pokuty až do výše 900 000 eur denně. Byl k tomu zavázán předchozím rozhodnutím francouzských orgánů, které společnost Google neuznává. Odvolal se proti němu k soudu.

Vydavatelé zpravodajství APIG, SEPM a AFP obviňují společnost Google, že s nimi v dobré víře nezahájila jednání o nalezení společné platformy pro odměňování online zpravodajského obsahu v souladu s nedávnou směrnicí EU.

Ve věci šlo o to, zda společnost Google porušila předběžné nařízení antimonopolního úřadu, který požadoval, aby se do tří měsíců uskutečnila jednání se všemi vydavateli zpráv, kteří o ně požádají.

APIG, která zastupuje většinu velkých vydavatelů zpravodajství (Le Figaro, Le Monde atd.), zůstává jedním z žalobců v tomto případu, přestože podepsala rámcovou dohodu, jejíž provádění bylo pozastaveno až do rozhodnutí antimonopolního soudu.