Firma na barvení vajíček dokáže obarvit před Velikonocemi až 800 000 vajíček denně

Přidat na Seznam.cz

V malebné vesnici Ursberg v Německu, která má pouhých 3 400 obyvatel, se nachází továrna na barvení vajec. Jedná se o jednu z největších továren v jižním Německu. Podnik je veden jako rodinný podnik Rothermelů, jak píše deník RTL.

Na firmě se nachází přibližně 120 000 nosnic, které žijí ve volném chovu. V rámci nových opatření se od roku 2022 v Německu nesmí zabíjet kuřat samčího pohlaví. Snesená vejce v halových systémech dostanou barevnou skořápku. K tomu, aby se mohly obarvit, je nutné je uvařit. V další fázi pak vejce zkontrolují a případně vyhodí prasklá vejce. Poté přijde fáze barvení.

Celobarevná i mramorovaná vajíčka

Na vajíčka jsou aplikována potravinářská barviva. Jsou tu však i další stroje, které barvu přímo stříkají na vajíčka. Dokonce je možné nechat si vyrazit i logo na vajíčko. V současnosti jede firma na maximální kapacitu. Denně před velikonocemi obarví přibližně 800 000 vajec. Ve firmě pracují pracovníci i na nočních směnách a také najímají brigádníky. Takto provoz funguje na 100 %, ale i tak to mohou být pěkné nervy. Může se stát, že vejce jsou příliš čerstvá a nestíhají dozrát.

Takto obarvená vajíčka je možné uchovat jeden měsíc. A je to dáno hlavně tím, že barva vajíčko zafixuje.

Zdroj: RTL