Evropské automobilky se snaží nahradit ukrajinské autodíly

Přidat na Seznam.cz

Výrobci automobilů včetně společností Volkswagen a BMW se snaží najít alternativní zdroje důležitých dílů vyráběných na Ukrajině až z Číny a Mexika, protože ruská invaze zastavila montážní linky a přerušila složité dodavatelské řetězce, informuje deník RTE a deník Hindustan Times.

Hledání nových dodávek je nejnovější výzvou pro automobilový průmysl, který se již potýká s prudkým růstem cen kovů a energií, s dodavatelskými řetězci narušenými pandemií a s nedostatkem polovodičových čipů.

Boje na Ukrajině nyní narušily výrobu kabelových svazků, které v průměrném automobilu dosahují až 5 km kabelů. Jsou jedinečné pro každý model a vozidla se bez nich neobejdou.

V důsledku toho druhá největší světová automobilka Volkwagen a konkurenční BMW snížily výrobu a dočasně uzavřely některé montážní linky, zatímco Mercedes-Benz varoval, že jeho výroba bude brzy ovlivněna.

Prémiová značka VW Audi uvedla, že celý koncern Volkswagen pracuje na tom, aby hlavní dodavatelé přesunuli výrobu ukrajinských kabelových svazků do jiných závodů nebo našli alternativní dodavatele.

Toto hledání zahrnuje východní Evropu, severní Afriku, Mexiko a „možná“ Čínu, uvedla společnost.

„S různými dodavateli z těchto regionů pro naše modely úspěšně spolupracujeme již několik let,“ uvedlo Audi. „Je například možné, že dodavatelé rozdělí výrobu do několika lokalit.“

BMW rovněž uvedlo, že vede „intenzivní jednání“ s dodavateli s cílem najít alternativní zdroje dílů, zatímco čtvrtá největší automobilka Stellantis uvedla, že již přesunula své zdroje z Ukrajiny na jiné místo v Evropě, přičemž odmítla uvést kde, informuje Hindustan Times.

Západní Ukrajina se díky svým nízkým nákladům, vysoce kvalifikované pracovní síle a blízkosti evropských automobilových továren a bohatství surovin stala významným centrem výroby kabelových svazků. Mezi společnosti, které zde vyrábějí, patří japonská Fujikura a francouzská Nexans.

Někteří výrobci, jako například Fujikura, po invazi na Ukrajinu výrobu zcela pozastavili, zatímco jiní pracují s omezenou kapacitou.

Dodávky z Ukrajiny jsou stále omezené. Jeden z výrobců kabelových svazků na západě země, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity kvůli obavám o bezpečnost pracovníků, uvedl, že část výroby pokračuje i přes den, v noci je však kvůli zákazu vycházení uzavřena.

Zdroj: RTE, Hindustan Times