Evropské akcie v červených číslech. Ještě vyšší úrokové sazby a recese, obávají se experti

Přidat na Seznam.cz

Evropská ekonomika se topí v koktejlu nebezpečných faktorů. Akciové trhy jsou v červených číslech, centrální banky zpřísňují měnovou politiku, vysoká inflace a neustále se stupňující geopolitické napětí. Experti se obávají, že přijde recese, uvedl francouzský server Boursorama.

Podle konečných údajů zveřejněných Eurostatem byla inflace v Evropě v říjnu o něco nižší, než se původně odhadovalo a to o 10,6 % meziročně. Přesto však zůstává rekordně vysoká, uvedl server LaTribune.

Ve Velké Británii dosáhla inflace hodnoty 11,1 %, což je nejvíce od roku 1981. Vláda ve čtvrtek představila nový návrh rozpočtu, který se vyznačuje vyššími daněmi a škrty ve veřejných výdajích. Snaží se tak získat zpět důvěru trhů po finanční bouři, která minulý měsíc donutila bývalou premiérku Liz Trussovou k rezignaci. Britská vláda rovněž oznámila, že v příštím roce očekává pokles ekonomiky o 1,4 %.

Pokles napříč burzami

Čísla ze čtvrtku z 13:45 ukazují, že v Paříži klesl index CAC 40 o 0,82 %. Ve Frankfurtu index Dax vzrostl o 0,17 % a v Londýně index FTSE o 0,56 %. Celoevropský index FTSEurofirst 300 kleskl o 0,52 %, index EuroStoxx 50 v eurozóně klesl o 0,56 % a index Stoxx šel dolů o 0,63 %.

Zdroje: Boursorama, LaTribune