Evropská unie chce dodávky surovin z Argentiny. Argentinci chtějí výhodnější podmínky

Přidat na Seznam.cz

Evropská unie (EU) a Argentina chtějí posílit dodavatelské řetězce nerostných surovin. Dohodli se na tom předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a argentinský prezident Alberto Fernández na setkání v Buenos Aires, kde podepsali prohlášení o záměru.

Podle von der Leyenové budou mít obě strany prospěch ze společného budování hodnotových řetězců, které přesahují pouhé využívání surovin.

Argentina má obzvláště velký potenciál v oblasti obnovitelných zdrojů energie a surovin.

„Lithium, měď, zelený vodík – to jsou věci, které Evropa potřebuje a které Argentina může dodávat,“ řekl Fernández a dodal, že jeho země je připravena dále rozšiřovat obchod s EU.

Von der Leyenová, která je na cestě po Latinské Americe, znovu vyzvala k rychlému zavedení dohody o volném obchodu mezi EU a jihoamerickým sdružením volného obchodu Mercosur neboli Společným trhem jihu (Mercado Común del Sur), který tvoří Brazílie, Argentina, Paraguay a Uruguay. „Tato dohoda může uvolnit dosud nevyužitý potenciál,“ uvedla.

Fernández však vyzval k úpravám smlouvy. „Dohoda musí zohlednit asymetrie mezi EU a Mercosurem,“ poznamenal a varoval, že pokud nedojde k úpravám, mohla by dohoda přinést větší prospěch EU než Mercosuru.

EU dosáhla dohody s Mercosurem v roce 2019 po téměř 20 letech jednání, ale dosud nebyla ratifikována. Musí ji podepsat všechny členské státy EU, ale některé chtějí chránit své trhy, zatímco jiné se obávají uvolnění pracovních nebo environmentálních norem.

Ratifikací smlouvy by vznikla největší zóna volného obchodu na světě se 780 miliony obyvatel. Jejím hlavním cílem je snížit cla a podpořit obchod.

Zdroj: ec.europa.eu, redakčně upraveno