Evropská unie a Chile podepsaly dohodu o surovinách. Evropa chce přístup k rozsáhlým chilským ložiskům „bílého zlata“

Přidat na Seznam.cz

Evropská unie podepsala dohodu o komoditách s Chile. Komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton a chilský ministr zahraničí Alberto van Klaveren Stork podepsali v Bruselu na okraj summitu s 33 latinskoamerickými zeměmi prohlášení o záměru. Evropané doufají především v získání přístupu k rozsáhlým chilským ložiskům lithia.

Lithium je také známé jako „bílé zlato“. Tato surovina se používá pro výrobu baterií, například do mobilních telefonů a elektromobilů. Podle březnové strategie se chce EU těmito dohodami učinit méně závislou na Číně. Těžba lithia v poušti Atacama na severu Chile je však kontroverzní. Ekologové ji považují za zodpovědnou za pokles hladiny podzemních vod.

EU chce se čtyřmi jihoamerickými zeměmi – Brazílií, Argentinou, Uruguayí a Paraguayí, vytvořit největší zónu volného obchodu na světě, v což doufá zejména německé hospodářství. Francie, Rakousko a další země však prosazují přísné ekologické předpisy pro jihoamerické zemědělce, aby ochránily své vlastní farmáře. Kritici je podezírají z protekcionismu.

Podle Borrella předložila EU na summitu návrh k otázkám životního prostředí, zatímco země Latinské Ameriky odpověděly protinávrhem. Obojí by nyní mělo tvořit základ pro další jednání, uvedl deník Spiegel.

Zdroj: spiegel.de, ec.europa.eu