Evropská banka pro obnovu a rozvoj již nebude investovat do průzkumu a těžby ropy a zemního plynu

Přidat na Seznam.cz

Instituce se zavázala sladit všechny své činnosti s cíli Pařížské dohody od konce příštího roku.

„Už nebudeme investovat do těžebních ropných a plynových projektů,“ uvedl výkonný ředitel banky Harry Boyd-Carpenter v tiskové zprávě. V ten samý den banka oznámila, že její Rada guvernérů na výročním zasedání v roce 2021 rozhodla urychlit dekarbonizaci ve všech regionech, ve kterých působí, a podporuje je tak, aby do roku 2050 dosáhly nulové čisté emise.

EBRD investuje do projektů ve střední a východní Evropě, střední Asii a jižním a východním Středomoří. I nadále bude investovat do vybraných ropných a plynárenských, které jsou v souladu s cíli Pařížské dohody nebo k nim přispívají, uvedl Boyd-Carpenter.“Přechod na nízkoemisní ekonomiku vyžaduje, aby se světová ekonomika za méně než 30 let posunula z více než 80-procentního spoléhání na fosilní paliva k modelu s nulovou čistou hodnotou. Toto je výzva, která nemá v hospodářských dějinách obdoby. Podobně je s tím spojena obrovská příležitost,“ uvedl v prohlášení první viceprezident EBRD Jürgen Rigterink.

EBRD se tak přidala k bankám, které oznámily zastavení financování nových ropných a plynových projektů. Loni tak udělala Deutsche Bank, a v prosinci 2019 Goldman Sachs. Wells Fargo a JPMorgan také prohlásili, že přestanou financovat nové ropné a plynové projekty v Arktidě.

Začátkem tohoto roku generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že banky by měly financovat nízkoemisní projekty přátelské vůči změně klimatu, ne velkou infrastrukturu na fosilní paliva, která již není ani nákladově efektivní.