Evropa investuje do solární energie z vesmíru

Přidat na Seznam.cz

Aby Evropa snížila svou energetickou závislost a emise skleníkových plynů, vážně uvažuje o výrobě energie ve vesmíru, informuje portál ArsTechnica. Podle šéfa agentury ESA Josefa Aschbachera je kosmická technologie solární energie důležitým krokem k energetické nezávislosti a CO2 neutralitě. 2 nové nezávislé studie doporučují investovat do této technologie, potvrzuje zprávu také portál Space.

Studie poradenských firem Frazer-Nash z Velké Británie a Roland Berger z Německa byly dokončeny v srpnu 2022. Obě hodnotí potenciál a náklady na solární energii z vesmíru. Přestože je vývoj technologie solární energie ve vesmíru teprve v počáteční fázi, společnosti doporučují investovat do této technologie co nejdříve, aby zde mohly zaujmout průkopnickou roli.

Technologie solární energie ve vesmíru je velmi složitá
Koncept je jednoduchý, alespoň teoreticky. Družice sbírají sluneční energii na své oběžné dráze a vysílají ji zpět na Zemi prostřednictvím mikrovln. Tam lze paprsky zachytit pomocí antén a přeměnit je na elektřinu. Účinnost fotovoltaických systémů ve vesmíru je mnohem vyšší než na Zemi. Mohou nepřetržitě sbírat sluneční energii a mraky je neruší. Kromě toho se mohou nastavit tak, aby sluneční světlo dopadalo na panely přesně pod úhlem 90 stupňů.

Instalace takových systémů ve vesmíru by však stála stovky miliard eur. Evropa ročně spotřebuje přibližně 3 000 terawatthodin elektřiny. K získání přibližně čtvrtiny této energie z vesmírné solární technologie by bylo zapotřebí desítek satelitů, z nichž každý by byl desetkrát větší než Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). K vybudování těchto zařízení by bylo třeba nesčetněkrát letět do vesmíru. Poradenská firma Frazer-Nash odhaduje, že by trvalo 4 až 6 let, než by se všechny části jednoho zařízení dostaly na oběžnou dráhu.

Kritika plánů je vysoká
Nechybí však ani kritika tohoto konceptu. Elon Musk, který by ze svých plánů se svou vesmírnou společností SpaceX rozhodně profitoval, je již před několika lety označil za „nejhloupější věc všech dob“. „Se solárním panelem na oběžné dráze získáte dvojnásobek sluneční energie, ale musíte také zdvojnásobit konverzi: foton na elektron, foton na elektron,“ řekl Musk. „Budete mít problém dosáhnout i 50procentní účinnosti konverze.“

Zdroj: ArsTechnica, Space