Evergrande žádá o návrat k obchodování na burze

Přidat na Seznam.cz

Čínský realitní gigant požádal o návrat k obchodování na burze od zítřka. Nedává však žádné záruky, že nezmešká další platby, píše portál CNBC.

Evergrande, čínský realitní gigant, který nesplácí dluhy, ve středu požádal o obnovení obchodování se svými akciemi na burze, a to od zítřka 21. října.

Akcie skupiny Evergrande jsou od 4. října zmrazeny poté, co realitní společnost dvakrát po sobě nezaplatila věřitelům. Nyní společnost oznámila hongkongské burze, že má 30denní lhůtu na zaplacení dlužných úroků z veřejné nabídky v dolarech, kterou uskutečnila, a ujistila se, že tato odkladná lhůta ještě neuplynula.

Evergrande také slíbila, že bude pokračovat v zavádění opatření na zmírnění problémů s likviditou, ale přiznala, že nemůže poskytnout záruky, že neselže. Vzhledem k obtížím, výzvám a nejistotám při zlepšování likvidity nelze zaručit, že skupina bude schopna plnit své finanční závazky vyplývající z příslušných dokumentů a smluv.

Tato realitní skupina vyvolala obavy z nákazy a bankrotů v čínském realitním sektoru poté, co nezaplatila věřitelům. Minulý týden čínská centrální banka ujistila, že riziko nákazy je „pod kontrolou“, a uvedla, že je „nepravděpodobné“, že by se problémy skupiny rozšířily na celý sektor.

Od doby, kdy Evergrande nesplácela své závazky, však několik dalších realitních společností nesplácelo dolarové splátky. Podle odhadů japonské banky Nomura Holdings se v čínském realitním sektoru nahromadil dluh ve výši přibližně 5 bilionů dolarů.

Zdroj: CNBC