Euro kleslo na 9-měsíční minimum 1,1666 USD / EUR

Přidat na Seznam.cz

Kurz společné evropské měny klesl výrazně pod hranici 1,17 USD / EUR. Ve čtvrtek ráno se euro prodávalo po 1,1666 USD, což bylo nejméně od listopadu minulého roku.

Kurz společné evropské měny klesl výrazně pod hranici 1,17 USD / EUR . Ve čtvrtek ráno se euro prodávalo po 1,1666 USD, což bylo nejméně od listopadu minulého roku.

Evropská centrální banka (ECB) stanovila ve středu (18. 8.) odpoledne referenční kurz eura na 1,1723 USD / EUR.

Euro se uprostřed týdne nejprve dočasně stabilizovalo, ale jeho pád pokračoval v noci na čtvrtek. Hlavním důvodem bylo posilování se dolaru, který si polepšil vůči všem důležitým světovým měnám. Naopak, společná evropská měna se dostala pod tlak.

„Trh znepokojuje celosvětová vlna delta varianty,“ popsala devizová expertka Commerzbank Antje Praefcke náladu investorů. Podle ní z toho profituje dolar, který je hlavní rezervní měnou a je považován za bezpečný přístav v dobách nejistoty.

Zveřejnění zápisu z červencového zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) ve středu večer nejprve podpořilo euro, ale jen na krátkou dobu. Investoři totiž vyhodnotili, že i přes nejednotnosti členy měnového výboru, Fed by mohl začít omezovat program nákupu dluhopisů ještě v tomto roce.

Zdroj: Fed, Commerzbank