EU přiděluje veřejné prostředky společnostem vyrábějícím syntetické maso. Ozvali se odpůrci

Přidat na Seznam.cz

Stále více celebrit a významných mezinárodních osobností se nechává zlákat byznysem se syntetickým „masem“, který může narušit světový potravinový systém, zejména v Evropě. Děje se tak s pomocí EU, která tento byznys financuje z veřejných prostředků, píše italský deník Ilsalvagente.

EU přiděluje veřejné prostředky společnostem vyrábějícím syntetické maso.
To je ze strany Evropské unie „nepřijatelný“ postoj, hřímá spolek Coldiretti. Na okraj světové potravinářské výstavy Tuttofood v Miláně přichází stížnost sdružení zastupujícího a podporujícího italské zemědělství, podle níž Brusel přidělil 2 miliony eur (cca 51 mil. Kč) ve prospěch dvou nizozemských společností zabývajících se výrobou „masa“ v laboratoři z buněk in vitro. Jedná se o společnosti Nutreco a Mosa Meat, do nichž investoval Leonardo DiCaprio. „Rozhodně nepotřebuje peníze evropských občanů,“ upozornil spolek Coldiretti.

Facka masnému průmyslu
DiCaprio rozhodně není první veřejně známou osobností, kterou přitahuje byznys se syntetickým masem: je to především magnát Bill Gates. K závažnosti věci přispívá i skutečnost, že finanční prostředky přidělené EU jsou součástí programu React EU, který Komise zahájila jako reakci na krizi způsobenou mimořádnou událostí Covid, jež srazila na kolena systém chovu hospodářských zvířat v Evropě. Veřejné prostředky určené na řešení mimořádné hospodářské situace způsobené omezením Covid byly použity na financování soukromých společností vyrábějících maso in vitro. Pro evropský masný průmysl, který krize srazila na kolena, je to bezprecedentní facka.

Mezitím je skutečné maso démonizováno
„Riziko spočívá v podpoře chytré marketingové operace,“ trvá na svém spolek Coldiretti, který si klade za cíl změnit přirozený styl stravování založený na kvalitě a tradici, aniž by provedl skutečné nezávislé ověření etického a environmentálního dopadu těchto výrobků, na které sází stále více nadnárodních společností. Sdružení odsuzuje rozhodnutí Bruselu „podporovat společnosti, které se snaží nekale konkurovat na trhu tím, že za maso vydávají výrobky získané množením buněk v laboratoři“, což navíc „přispívá k pokračující kampani démonizace skutečného masa“. Dvojité kleště, které hrozí uzavřením stájí se ztrátou pracovních míst a tradičních výrob, jejichž jedinečnost je strategickou součástí“.

Prezident spolku Coldiretti Ettore Prandini poté připomněl význam „rozmachu chovu historických italských masných plemen, která se po nebezpečí vyhynutí vrátila, aby znovu osídlila krajinu od Apenin až po Alpy. Zvýšení intenzity chovu hospodářských zvířat hraje „zásadní roli při zachování krajiny, území, tradic a kultury, protože když se zavře stáj, ztratí se celý systém zvířat, krmných luk, typických sýrů a především lidí, kteří se zavázali bojovat proti vylidňování a degradaci, a to často po celé generace“. Systém, který by průmysl syntetického masa nejraději odsoudil k smrti kvůli čistému zisku.

Zdroj: ilsalvagente.it