Epic poslal stížnost EU komisi na Apple pro zneužívání monopolu

Přidat na Seznam.cz

Epic po USA, UK a Austrálii posouvá boj s Apple i do EU.

Epic rozšiřuje svůj boj proti Apple i do EU. Konkrétně zde na ně poslal stížnost na EU komisi. Říká, že Apple záměrné používá monopolní omezení ekosystému iOS k poškození hospodářské soutěže v oblasti distribuce a plateb aplikací. Epic dodává, že Apple má i výhody z blokování konkurence a jeho chování se rovná zneužití monopolu, což je v rozporu s právními předpisy EU o hospodářské soutěži.

Epic v stížnosti říká:

„Jde tu o samotnou budoucnost mobilních platforem. Spotřebitelé mají právo instalovat aplikace ze zdrojů podle svého výběru a vývojáři mají právo soutěžit na spravedlivém trhu. Nebudeme nečinně stát a nedovolíme společnosti Apple, aby pomocí své dominance platformy kontrolovala, jaký by měl být digitální trh. Je to špatné pro spotřebitele, kteří platí zvýšené ceny z důvodu úplného nedostatku konkurence mezi obchody a zpracování plateb v aplikaci. A je to špatné i pro vývojáře, jejichž samotné živobytí často závisí na uvážení společnosti Apple, koho a za jakých podmínek na iOS platformu pustí.“

EU komise už i bez Epic rozběhla vyšetřování proti Apple v oblasti streamování hudby, ebooků, mikrotransakcí v hrách a řeší se i přístup k mobilním platbám. Epic není jediný, kdo si stěžuje.