Elon Musk po rozhodnutí uživatelů internetu prodává svůj majetek

Přidat na Seznam.cz

Elon Musk oznámil, že prodá 10 % svých akcií Tesly, pokud tak rozhodnou uživatelé v anketě na Twitteru. Miliardář klade tuto otázku v souvislosti s debatou o zavedení daně z „nerealizovaných zisků“, která by řešila nízké daně pro nejbohatší Američany. Podle propočtů Sky News jsou na stole cenné papíry v hodnotě přibližně 21 miliard dolarů. Tolik stál v pátek desetiprocentní podíl Elona Muska ve společnosti Tesla.

Zakladatel společnosti Tesla zdůraznil, že se bude řídit výsledky dotazníku, ať už budou jakékoli. Průzkum byl ukončen v neděli. Většina účastníků prodej akcií podpořila. Průzkumu se zúčastnilo více než 3,5 milionu účtů. Na konci loňského roku vlastnil Elon Musk celkem více než 227 milionů akcií, což představuje 22,4 % společnosti.

Musk již dříve zdůraznil, že nemá v úmyslu prodávat akcie Tesly navzdory gigantickému tržnímu ocenění společnosti. Za deset let se zvýšilo více než 180krát.

Musk neskrývá, že jde o reakci na myšlenku zavést v USA „daň pro miliardáře“. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena hledá peníze na realizaci rozsáhlých sociálních programů. Jednou z myšlenek je zavedení daně z nerealizovaných kapitálových zisků, tj. z akcií, jejichž cena vzrostla.

Návrh spočívá v tom, aby do daně byli zahrnuti bohatí lidé, kteří mají mimo jiné investováno více než 1 miliardu dolarů v likvidních aktivech, jako jsou akcie na burze. Dosud miliardáři platili daň pouze tehdy, když realizovali zisk z akcií, tj. po jejich prodeji.

Elon Musk je rozhodně jedničkou na seznamu nejbohatších podnikatelů světa. Agentura Bloomberg v současnosti oceňuje Američanův majetek na přibližně 338 miliard dolarů. Druhý v pořadí Jeff Bezos má 202 miliard dolarů.

Zdroj: Sky News