Dle věhlasného amerického finančního analytika Garyho Shillinga jsou americké akcie nadhodnocené a může hrozit propad

Přidat na Seznam.cz

V současnosti jsou akciové trhy na nejvyšších maximech, ale jak se zdá, nemusí to trvat dlouho a může vše vést ke krachu burzy. Před krachem varuje věhlasný finanční analytik Gary Shillling, jak píše deník Finanzen.

V minulém měsíci bylo na akciovém trhu rušno. A bylo to způsobeno velkými zisky. Americký index Dow Jones tak vzrostl o 20,99 %. Tržní index i technologický index se také výrazně zvýšil. Dle odborníků je to způsobeno především silou technologických akcií společností, jako je Amazon, Apple, Meta Platforms, NVIDIA, Alphabet, Microsoft nebo Tesla. A právě finanční analytik dle deníku varoval, že akcie jsou velice drahé a tak může hrozit propad.

Hrozba je více než reálná

Vše tak napovídá, že dnešní akcie jsou historicky nadhodnocené. Pokud by se některá z velkých firem dostala do velkých problémů, tak by to spustilo gigantický výprodej akci a následně by to spustilo krizi. Taktéž je problém v tom, že málo akcií tvoří velmi velký podíl hodnoty celého akciového trhu. To tak vypadá, že investoři nemají rádi zbytek akciového trhu.

Gary Shilling taktéž upozorňuje na varovné signály. Všech 7 posledních recesí totiž nastalo ve chvíli, kdy FED začal zvyšovat úrokové sazby. Dalšími varovnými signály jsou podle něj oslabení trhu práce, pokles spotřebitelské poptávky a také důvěry nebo velký tlak na zahájení výstavby bytů. Nicméně také však dodává, že to bude ještě nějakou dobu trvat, než krize nastane.

Zdroj: Finanzen