Dieselový skandál: Opel platí miliardové pokuty

Přidat na Seznam.cz

Automobilka Opel zaplatila pokutu ve výši více než 60 milionů eur (cca 1,5 miliardy Kč). Opel se tak vyhnul žalobě na dieselové motory, jako je tomu u jeho konkurenta Volkswagenu, píše deník t-online.de.

Automobilka Opel přijala pokutu ve výši 64,8 milionu eur v souvislosti s dieselovým skandálem. Státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem uložilo pokutu za to, že několik modelů Opel s dieselovými motory vypouštělo výrazně vyšší množství škodlivin, než jaké bylo nahlášeno Spolkovému úřadu pro motorovou dopravu.

Jak v úterý ráno potvrdila mluvčí, úřad již v únoru uzavřel vyšetřování proti Opelu „za porušení povinností týkajících se dokumentace“ při schvalování modelů s naftovými motory a uložil mu odpovídající pokutu. Ta byla mezitím uhrazena, uvedla mluvčí. Opel tedy nepůjde k soudu po vzoru Volkswagenu. Nejprve o tom informoval deník Hessischer Rundfunk.

Řízení proti šesti odpovědným vedoucím pracovníkům bylo zastaveno pro malou míru zavinění. Společnost Opel přikládá význam prohlášení, že oznámení o pokutě neobsahuje žádné obvinění z úmyslného jednání nebo trestného činu, zejména žádný podvod. „Neobsahuje ani zjištění o nelegálním poruchovém zařízení,“ uvedl mluvčí společnosti. Opel je i nadále zásadně přesvědčen, že všechna vozidla vždy splňovala zákonné požadavky, dodal.

Šetření zahájilo německé Sdružení pro pomoc životnímu prostředí. V roce 2018 nařídil Spolkový úřad pro motorovou dopravu povinné stažení modelů Opel, které na silnicích vypouštěly výrazně vyšší množství škodlivin. Opel reagoval upraveným softwarem.

Zdroj: Hessischer Rundfunk, t-online.de