Další kontroverze kolem berlínské továrny Tesla Gigafactory

Přidat na Seznam.cz

Po ochráncích životního prostředí jsou nyní na řadě odbory, aby vyvinuly tlak na Teslu a Elona Muska, píše portál Insideevs.

Zatímco právní bitva o továrnu Tesla Gigafactory v Berlíně sotva skončila, vztahy mezi automobilkou a německými ochránci životního prostředí se opět zhoršily. Tentokrát je terčem kritiky „Giga-Fest“.

Tato akce se koná u příležitosti blížícího se otevření první evropské továrny společnosti Tesla a protestující upozorňují na možné nebezpečí, které může COVID představovat: navzdory limitu 5 000 osob stanovenému německou vládou společnost Tesla požádala o výjimku a získala ji, aby mohla přijmout 9 000 hostů. Ekologům se tato výjimka nelíbila, protože podle nich svědčí o nebezpečném vlivu značky.

Tato výjimka navíc doplňuje dočasná povolení vydávaná místními úřady, která společnosti Tesla umožňují usazení v Berlíně, což v Německu není příliš obvyklé. Pokud by totiž žádost dostala definitivní ne, musela by být továrna Gigafactory zbourána.

Mezitím se ozvaly další hlasy, které Teslu postavily na lavici obžalovaných. Kromě ekologů obvinil Elona Muska také odborový svaz IG Metall, že nabízí o 20 % nižší platy než místní výrobci a že nedodržel svůj slib vytvořit přibližně 11 000 pracovních míst. Podle IG Metall a Jörga Steinbacha, ministra hospodářství spolkové země Braniborsko, bylo obsazeno pouze 800 až 1 200 pracovních míst. Společnost Tesla zatím ekologům ani odborům neodpověděla, ale z údajů vyplývá, že počet žádostí byl poměrně nízký. Dokonce se plánuje nábor v Polsku.

Zdroj: insideevs.fr