Čipová válka mezi USA a Čínou. Boj o moc u polovodičů dostává Evropu pod tlak. EU investuje do výroby 1 bilion

Přidat na Seznam.cz

EU chce uvolnit 43 miliard eur, tedy bilion korun na rozvoj průmyslu mikročipů v EU. Investice mají jít mimo jiné z rozpočtu EU a ze soukromého sektoru, jak v úterý večer oznámilo švédské předsednictví EU, uvedl deník Tages Spiegel a deník Welt.

Washington a Peking bojují o dominanci ve výrobě polovodičů. EU se chce stát nezávislejší na obou s plánem investic v hodnotě miliard a vlastními továrnami, může to fungovat?

Z rozpočtu EU je vyčleněno 3,3 miliardy. Evropský parlament a členské státy EU musí dohodu ještě formálně schválit. To se však považuje za formalitu.

Takzvaný čipový zákon má především snížit závislost na asijských zemích. Polovodiče jsou potřebné pro výrobky, jako jsou automobily, domácí spotřebiče, mobilní telefony a mnoho dalšího zboží. Čipů je již delší dobu nedostatek a jsou naléhavě potřebné v mnoha odvětvích. Například v České Republice se vyskytly nedostatky v automobilovém průmyslu.

Dohoda by měla ukončit problémy mnoha odvětví špičkových technologií v Evropě, uvedl Dan Nica, hlavní vyjednavač Evropského parlamentu. Lidé museli kvůli nedostatku čipů čekat měsíce na dodání svých automobilů.

Cílem zákona o čipech je rovněž zvýšit podíl EU na světovém trhu s čipy z necelých 10 na 20 % do roku 2030.

Zdroj: tagesspiegel.de, welt.de, redakčně upraveno