Čínské státní firmy se mají stáhnout z amerických burz

Přidat na Seznam.cz

Několik čínských státních společností včetně China Life Insurance a ropného gigantu Sinopec v pátek (12. srpna) oznámilo plány na stažení akcií z amerického akciového trhu, informuje CNN.

Tyto společnosti, mezi něž patří také Aluminium Corporation of China (Chalco) a PetroChina, v samostatných prohlášeních uvedly, že požádají o stažení svých amerických depozitních akcií z newyorské burzy (NYSE), potvrzuje zprávu deník Aljazeera.

Tyto čtyři společnosti si ponechají své kotace na hongkongském a pevninském čínském trhu.
„Tyto společnosti od svého vstupu na americký kapitálový trh přísně dodržovaly pravidla a regulační požadavky amerického kapitálového trhu a pro stažení z burzy se rozhodly z vlastních obchodních důvodů,“ uvedla ve svém prohlášení Čínská komise pro regulaci cenných papírů (CSRC).

Čína a Spojené státy jednají o vyřešení dlouhotrvajícího sporu o audit, který by mohl vést k vyřazení čínských společností z amerických burz, pokud nebudou schopny dodržovat americká pravidla auditu.

Tyto společnosti byly v květnu zařazeny na seznam Holding Foreign Companies Accountable Act (HFCAA) poté, co bylo zjištěno, že nesplňují auditorské standardy amerických regulačních orgánů. V pátečních samostatných prohlášeních společností nebyla přímá zmínka o sporech ohledně auditu.

Každá ze čtyř společností uvedla, že objem jejich akcií obchodovaných v USA je ve srovnání s akciemi na jiných hlavních místech kotace malý.

Společnost PetroChina ve svém prohlášení uvedla, že plnění informačních povinností nutných k udržení jejího kótování ADS na NYSE představuje „značnou administrativní zátěž“, a to kvůli rozdílům v pravidlech více míst kótování.

Společnosti China Life a Chalco uvedly, že 22. srpna podají žádost o vyřazení z obchodování a že vyřazení z obchodování vstoupí v platnost o 10 dní později. Společnosti Sinopec a PetroChina uvedly, že své žádosti podají 29. srpna.

Zdroj: CNN, Aljazeera