Čína zaútočila na světovou produkci etanolu. Otevřela největší továrnu na výrobu etanolu na světě
Číňané začali vyrábět vlastní etanol zřízením největšího závodu na světě. Nevyrábějí ho však z biomasy, ale z uhlí. Již letos by Čína mohla zaplavit svět etanolem, který nemusí být nutně biopalivem.
Podle čínské tiskové agentury Xinhua byla nedávno na jihovýchodě země uvedena do provozu největší továrna na výrobu etanolu na světě. Tato továrna může vyrobit až 600 000 tun této látky, ale nevyrábí ji jako zbytek světa z biomasy. Etanol se zde vyrábí z uhelného odpadu.
Čínský etanol z uhlí
Etanol je složkou nafty, barev, laků, stavebních materiálů a látkou velmi potřebnou v potravinářském průmyslu. V současné době až 90 % světové poptávky po něm zajišťují USA a Brazílie. Pro Čínu to není výhodné. Říše středu potřebuje přibližně 13 milionů tun etanolu ročně. Je však významným producentem uhlí a umí využít své silné karty pro výrobu etanolu.
Celosvětově se etanol vyrábí z biomasy, ale Číňané mají již několik let jinou možnost. Vědci z Dalianského institutu chemické fyziky (DICP) Čínské akademie věd vyvinuli alternativní metodu výroby etanolu, známou jako DMTE. Technologie dokáže tuto látku vyrábět z uhlí a zemního plynu. Může také doprovázet výrobu oceli, píše deník SMPC.
Nejisté dopady výroby etanolu z uhlí
Čínský apetit a kapacita jsou však větší. Úřady v Pekingu odhadují, že technologie DMTE umožní zemi vyrábět přibližně 3,95 milionu tun etanolu ročně. V blízké budoucnosti se očekává, že ji bude využívat více než tucet dalších závodů. Čína si tak zajistí dostatek etanolu pro vlastní spotřebu i pro vývoz. Na druhé straně bude využívat spíše bohaté zdroje uhlí než potenciální zdroje vitality.
Důsledky pro životní prostředí však zůstávají otázkou. Etanol dosud zůstával obnovitelným palivem. To se může rychle změnit, ale využitím uhelného odpadu může Čína dokonce snížit svou uhlíkovou stopu. Není však jasné, zda plánované rozšíření výroby etanolu nakonec nezvýší těžbu tohoto zdroje a emise skleníkových plynů.