Čína pokračuje v tažení proti kryptoměnám

Přidat na Seznam.cz

Čína pokračuje ve svém tažení proti kryptoměnám. Během víkendu čínská platforma Weibo, podobná Twitteru, zablokovala množství účtů týkajících se kryptoměn.

Očekává se, že Peking bude pokračovat v opatřeních proti obchodování s Bitcoinem a jeho těžbě včetně přímějšího spojení nelegálních kryptoaktivit s čínským trestním právem.

Čínská vláda v květnu přislíbila, že zasáhne proti obchodování s Bitcoinem a jeho těžbě a zesílila tažení proti kryptoměnám jen několik dní poté, co tři orgány finančního dohledu zakázaly finanční a platební služby s kryptoměnou.

Během víkendu bylo blokovaných více účtů na platformě Weibo souvisejících s kryptoměnami, přičemž se zobrazovala zpráva, že „porušují zákony a pravidla“.

„Je to soudný den pro krypto KOL,“ napsal jeden bitcoinový komentátor na Weibo, přičemž zkratka KOL znamená key opinion leader (hlavní názorový lídr).

„Vláda dala jasně najevo, že na čínském trhu kryptoměnn nemůže existovat žádná čínská verze Elona Muska,“ uvedl mimořádný profesor na New York University School of Law Winston Ma. Ma také očekává, že nejvyšší čínský soud brzy zveřejní soudní interpretaci, která může spojit těžbu kryptoměn a obchodování s nimi s čínským trestním právem.

Podobně se vyjádřil jeden čínský finanční regulátor, který uvedl, že podobná interpretace by vyřešila právní nejednoznačnost, která zatím neidentifikovala obchodování s Bitcoinem jako „nelegální operace“. Všechna opatření proti kryptoměnám v Číně zatím přijímali jen správní orgány.

Blokování účtů platformou Weibo přichází poté, co čínská média zesílily kritiku obchodování s kryptoměnami.