České tramvaje za 1,5 miliardy jezdí v Rize

Přidat na Seznam.cz

Dvacet tramvajových souprav vyrobených tuzemskou skupinou Škoda už je zapojeno do provozu v Rize, hlavním městě Lotyšska. Jedná se o zakázku českého výrobce za zhruba 1,5 miliardy korun. Úvěr financující dodávku tramvají poskytla Česká spořitelna.

„Uzavřením tohoto kontraktu se potvrzuje, že naše výrobky jsou kvalitní a naši stávající zákazníci jsou s nimi spokojeni. Svědčí o tom nejen 20 vozidel pro Rigu, ale i další zakázky. O české tramvaje je velký zájem především v zahraničí. Vyrábíme tramvaje pro 13 evropských měst v Německu nebo Finsku,“ říká Martin Oravec, CFO Škoda Group.

Vozový park dopravního podniku lotyšské metropole zahrnuje zhruba 190 tramvají, které obsluhují 9 linek napříč celým městem. Většina jich byla vyrobená převážně v bývalém Československu, a právě tyto vozy nyní nahrazuje nová generace souprav. I ty ovšem budou potřebovat servis a dodávku náhradních dílů české výroby.

Vozidla pro Rigu jsou 100% nízkopodlažní s rozchodem 1 524 mm, širším než je v Praze, jsou plně klimatizované i v prostoru pro cestující. Vnější design je v typickém modro-bílém barevném provedení rižského dopravního podniku. Vozy mají optimalizovaný pohon přiměřený rovinatému charakteru města, výtah umožňující nakládku invalidního vozíku z úrovně vozovky, systém počítání cestujících, automat na prodej několika druhů jízdenek, moderní informační systém pro cestující a další. Tramvaje jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, protože jedním z požadavků zákazníka bylo provozovat je při teplotách +40°C až -40°C. Tramvaj v tříčlánkovém provedení pojme 258 stojících a 60 sedících cestujících a prodloužená varianta se čtyřmi články 33 stojících a 79 sedících cestujících.

Zdroj: redakčně upravená tisková zpráva Škoda Group