Bude nedostatek oblečení, chytrých telefonů a aut! Důvodem je nedostatek elektřiny v Číně. Bude vše také dražší!

Přidat na Seznam.cz

Po narušení způsobeném pandemií Covid-19, zablokovanými přístavy a nedostatkem kontejnerů zažívají globální dodavatelské řetězce další šok: nedostatek elektřiny v Číně. Podle odborníků by příděly energie v čínských továrnách mohly trvat nejméně do konce roku a ovlivnit dodávky široké škály zboží – od oblečení přes automobily až po telefony, píše deník wsj.com.

Narušení čínského průmyslu by také mohlo zhoršit celosvětovou krizi nedostatku čipů, která již nyní zdržuje výrobu automobilů a elektronických zařízení, způsobila americkému Applu ztrátu příjmů z prodeje ve výši 6 miliard dolarů a nedává spát představenstvům velkých automobilových společností, jako jsou Volkswagen a Stellantis.

„Nastane dominový efekt. Uvědomili jsme si, že je to potenciálně větší než cokoli, co jsme dosud v naší podnikatelské kariéře zažili.“ – řekl Mike Beckham šéf americké společnosti Simple Modern, která vyrábí plastové láhve a batohy, deníku Wall Street Journal.

V září mu jeden z Beckhamových hlavních dodavatelů, který působí ve městě Quzhou ve východní Číně, oznámil, že místní úřady omezily pracovní dobu továrny na čtyři dny v týdnu místo šesti. Zavedli také omezení spotřeby energie, čímž se kapacita továrny snížila o třetinu. Podle Beckhama by na jaře příštího roku mohlo mnoho zboží v USA zdražit o 15 %.

„Světové trhy pocítí nedostatek dodávek od textilu a hraček až po strojní součástky,“ uvedl Lu Ting, hlavní ekonom pro Čínu v hongkongské pobočce japonské finanční společnosti Nomura Holdings.

Nedostatek elektřiny v Číně je způsoben kombinací několika faktorů, včetně rostoucích cen uhlí, přísné regulace cen elektřiny a rozhodné kampaně Pekingu za snížení emisí skleníkových plynů. Čínské úřady oznámily, že emise přestanou růst před rokem 2030 a že země dosáhne klimatické neutrality do roku 2060.

Na většině míst světa se zmírňují omezení zavedená kvůli pandemii Covid-19, která zvýšila poptávku po zboží vyráběném v čínských továrnách. To následně zvýšilo poptávku po elektřině a zvýšilo cenu uhlí, z něhož Čína vyrábí přibližně 60 % elektřiny. Úřady však elektrárnám neumožňují volně zvyšovat ceny elektřiny, a proto se zdráhají zvyšovat výrobní kapacitu.

Zdroj: wsj.com