Britský developer získal největší fotovoltaický projekt v Evropě

Přidat na Seznam.cz

Britský nezávislý výrobce energie Rezolv Energy získal práva na pozdní fázi vývoje solárního projektu o výkonu 1 044 MW v rumunském Aradu. Tato východoevropská země se chystá začátkem příštího roku zavést systém CfD (Contract for Difference), v jehož rámci bude nasazeno 3,5 GW solárních a větrných elektráren, informuje deník BalkanGreenenergyNews.

Britská společnost Rezolv Energy se dohodla na koupi solárního projektu o výkonu 1 044 MW od rumunského developera Monsson.

Projekt v okrese Arad v západním Rumunsku je v pozdní fázi vývoje. Rezolv Energy nyní hledá technologická řešení a možnosti dluhového financování. Očekává, že výstavbu zahájí v prvních měsících příštího roku a elektrárna by měla být uvedena do provozu do roku 2025, informuje také deník Eqmagpro. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny.

Společnost Rezolv Energy zahájila svou činnost v srpnu a podpořila ji 500 miliony eur (12 miliardami korun přepočtu) od investora do udržitelné infrastruktury, společnosti Actis. Při svém založení společnost uvedla, že bude „poskytovat čistou energii bez dotací za dlouhodobě stabilní cenu pro komerční a průmyslové uživatele a další odběratele“ ve střední a jihovýchodní části Evropy. Oznámila také dohody o získání práv na rozvoj dvou větrných projektů s celkovou kapacitou 1 GW.

Rumunský solární trh je připraven na boom. K růstu přispěje očekávaný systém CfD, který by mohl zaručit minimální prodejní cenu elektřiny a nahradit dřívější systém zelených certifikátů.

Program, který rumunská vláda připravuje ve spolupráci s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD), bude mít na základě pokynů zveřejněných v roce 2020 hodnotu 125 milionů eur ročně.

Rumunsko by mohlo do roku 2030 získat více než 16 miliard eur z fondů EU na obnovu a modernizaci svého energetického sektoru. Vláda již vyčlenila 457,7 milionu eur na veřejné zakázky o výkonu 950 MW zahájené v březnu, které byly otevřeny větrným a solárním projektům s možností propojení s akumulací.

Země se zavázala, že do roku 2032 postupně ukončí využívání uhlí a nahradí ho jadernou energií, plynem a obnovitelnými zdroji energie. Slíbila také, že do roku 2026 restrukturalizuje hnědouhelný holding CE Oltenia a nahradí jeho starou kapacitu 725 MW solární energie a částí plynu.

Zdroj: BalkanGreenenergyNews, Eqmagpro