Britská banka HSBC se stahuje z amerického retailového trhu

Přidat na Seznam.cz

Britská banka HSBC se stahuje z amerického trhu retailového bankovnictví, jakož i z firemního bankovnictví zaměřeného na malé podniky. Část tohoto byznysu prodá, část transformuje a část uzavře, uvedla banka s tím, že do budoucna se chce zaměřit na firemní a investiční bankovnictví v Asii, která je jejím největším trhem.

Krok HSBC se očekával už delší dobu, neboť největší evropská banka se několik let snaží zredukovat svou pozici na některých evropských a severoamerických trzích. Na nich totiž dlouhodobě čelí tvrdé konkurenci ze strany velkých domácích hráčů.

HSBC oznámila, že odejde z amerického trhu retailového bankovnictví a opustí i segment malých podniků v rámci firemního bankovnictví. Z trhu USA však zcela neodejde a nadále na něm plánuje poskytovat služby velmi bohatým klientům.

Jak řekl šéf HSBC Noel Quinn, banka nedokázala místním hráčům konkurovat. Americký byznys správy aktiv a personálního bankovnictví zaznamenal loni ztrátu 547 milionů USD (téměř 12 miliard Kč). V Asii však dosáhl zisk zhruba 5 miliard USD, pod což se podepsal zejména Hongkong, který je nejziskovějším trhem HSBC.

Ze 148 amerických poboček proto HSBC 90 prodá. Dalších 20 poboček se transformuje na mezinárodní centra určené pro bohaté klienty a zbývající pobočky banka postupně uzavře.