Binance, největší světová kryptoburza vstupuje na trh NFT

Přidat na Seznam.cz

Binance zavádí své vlastní tržiště, kde mohou uživatelé vytvářet, nakupovat a prodávat nezaměnitelné tokeny určené k reprezentaci vlastnictví vzácných virtuálních předmětů.

Burza kryptoměn Binance v úterý odhalila plány na zavedení vlastního trhu, kde mohou uživatelé vytvářet, nakupovat a prodávat digitální sběratelské předměty známé prostřednictvím NFT. NFT nebo nezaměnitelné tokeny jsou typem digitálního majetku, navrženy tak, aby reprezentovaly vlastnictví vzácných virtuálních předmětů.

Celkový prodej těchto tokenů stoupl v prvním čtvrtletí na více než 2 miliardy dolarů, uvádí web NonFungible.com, který sleduje údaje o NFT. A toto číslo nezohledňuje ani rekordní NFT ve výši 69 milionů dolarů, který prodal digitální umělec Mike Winkelmann (známý jako Beeple) v březnu prostřednictvím aukční síně Christie ‚s.

Binance, největší kryptoburza na světě podle objemů obchodování uvedla, že její platforma bude provozovat dva trhy: prémiový pro špičkové aukce a výstavy a standardní obchodní trh, který může kdokoliv použít k vytvoření nových tokenů. Prémiový segment by si podle Binance účtoval 10% výnosů z velkých aukcí, přičemž 90% by šlo umělci. Denní obchodní trh bude podle Binance účtovat 1% „poplatek za zpracování“, zatímco tvůrci „budou průběžně dostávat 1% honorář“.

Binance chce NFT uvést v červnu, dnes už ale společnost spustila stránku, která umělcům umožní kontaktovat společnost ohledně potenciálních partnerství. „Naším cílem je poskytnout největší obchodní platformu NFT na světě a ty nejlepší zkušenosti s vytvářením, nákupem a výměnou pomocí nejrychlejších a nejlevnějších řešení poháněných blockchainovou infrastrukturou a komunitou společnosti Binance,“ uvedla Helen Hai, vedoucí projektu NFT společnosti Binance.

Tento krok představuje výzvu pro kryptoburzu Gemini založenou Tylerem a Cameronem Winklevossovými. Gemini provozuje vlastní trh NFT s názvem Nifty Gateway, který organizuje aukce zvučných jmen jako Eminem a Grimes. Rovněž by se otevřel nový zdroj výnosů pro společnost Binance, která výrazně profitovala z rostoucího zájmu o Bitcoin a další digitální měny.

Coinbase, největší kryptoburza v USA, vstoupila na burzu Nasdaq počátkem tohoto měsíce. Stejně jako Binance i Coinbase získal výrazný růst prudkým nárůstem cen kryptoměn. Bitcoin, nejoblíbenější digitální měna na světě, stoupla na historické maximum téměř 65 000 dolarů před debutem Coinbase. Aktuálně je však o téměř 16% níže.

Na trhu se však vyskytly obavy z možné bubliny. Někteří přirovnali rozmach NFT k nárůstu počáteční nabídky mincí nebo ICO, koncem roku 2017 a počátkem roku 2018. Tato ICO mánie vedla k mnoha podvodům a od mnoha projektů se nakonec upustilo. Kryptoměna Dogecoin mezitím před pár týdny vystoupila na rekordní úroveň, nad 45 centů, což také vyvolalo obavy z bubliny na kryptotrhu.