Arménské banky pozastaví ruský platební systém Mir

Přidat na Seznam.cz

Většina bank v Arménii pozastaví od 30. března provoz ruského platebního systému Mir, informoval v úterý zpravodajský web The Moscow Times s odvoláním na místní pobočku ruské státní banky VTB.

„Bezhotovostní platby na POS terminálech a výběr hotovosti z ostatních bankomatů budou nedostupné,“ uvedl pro server The Moscow Times nejmenovaný mluvčí banky VTB Armenia s tím, že její klienti žádné změny ve službách nepocítí.

Oznámení přichází poté, co Spojené státy v rámci rozsáhlých sankcí uvalily sankce na provozovatele společnosti Mir, Národní systém platebních karet, při příležitosti druhého výročí ruské invaze na Ukrajinu.

Zástupce ruské centrální banky řekl, že nadále spolupracuje se „spřátelenými“ zeměmi na přijímání platebních karet Mir, ale nemůže zasahovat do rozhodnutí jednotlivých zemí.

Šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullina přiznala obtíže při globálním rozšiřování platebního systému. Rusko vyvinulo systém Mir v roce 2015, aby obešlo západní sankce po anexi Krymu, ale od té doby, co Moskva vyslala vojáky na Ukrajinu, je pod drobnohledem USA. Odhaduje se, že kartu Mir má více než polovina ruské populace.

Pozastavení Miru brání ruským státním příslušníkům v zahraničí provádět bezhotovostní transakce poté, co západní sankce v březnu 2022 znemožnily používání jejich karet Visa a Mastercard vydaných v Rusku.

Některé banky v dalších Rusku přátelských zemích včetně Kazachstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu rovněž pozastavily používání karty Mir.

Zdroj: The Moscow Times