Americký ropný gigant zaplatil výkupné ruským hackerům

Přidat na Seznam.cz

Prezident americké ropné společnosti Colonial Pipeline Joseph Blount připustil, že společnost zaplatila výkupné 4,4 milionu dolarů (asi 90 mil. Kč) hackerům, kteří na týden ochromili dodávky ropy v řadě států.

8 850 km dlouhá síť Colonial Pipeline je největší v USA a spojuje jižní rafinerie od Mexického zálivu, se zbytkem země hlavně na jeho západním pobřeží. Kybernetický útok se uskutečnil 7. května.

„Vím, že je to velmi kontroverzní rozhodnutí. Nebylo pro mě snadné to rozhodnout. Přiznávám, že mi nebylo příjemné sledovat převádění peněz pro tyto lidi,“ řekl Blount pro Wall Street Journal a dodal, že zaplatil výkupné, protože chtěl, aby potrubí fungovalo co nejdříve. Síť Colonial Pipeline obnovila provoz 13. května.

Hackeři zaútočili ransomwarem, který zablokuje počítačový systém a citlivá data. Poté zločinci požadovali peníze na jejich odblokování.

Podle odborníků byla za útokem kybernetická zločinecká skupina DarkSide, která zachytila ​​téměř 100 gigabajtů dat. Hackeři v této skupině se proslavili loni na podzim, když chtěli věnovat část svých výnosů z trestné činnosti dvěma neziskovým organizacím – Children International a The Water Project (obě společnosti tyto dary odmítly).

V důsledku tohoto útoku podepsal prezident Joe Biden výkonný příkaz, který stanoví zavedení nových postupů a požadavků na ochranu klíčové infrastruktury a institucí v budoucnu.