Americké akciové trhy s pomocí centrální banky dosáhly nových maxim

Přidat na Seznam.cz

Hlavní akciové trhy napříč Atlantikem dnes dosáhly nových historických maxim, protože Federální rezervní systém naznačil, že jeho měnová politika zůstane prozatím uvolněná, píše portál Yahoo.

Průmyslový index Dow Jones vzrostl o 0,29 % na 36 157,58 bodu, což je rekordní hodnota. A v této středeční seanci se dokonce poprvé v historii dotkl hodnoty 36 178,51 bodu.

Index Standard & Poor’s 500 mezitím vzrostl o 0,65 % na 4660,57 bodu, což je také jeho nejvyšší úroveň v historii. Během seance se katapultoval na historické maximum 4663,46 bodu.

Technologický index Nasdaq Composite si připsal 1,04 % a dosáhl hodnoty 15 811,58 bodu, což je rovněž rekordní závěrečná hodnota. Během denního obchodování dosáhl maxima 15 821,58 bodu – úrovně, které se nikdy předtím nedotkl.

Jakmile bylo známo rozhodnutí Federálního rezervního systému o měnové politice, hlavní indexy amerických akciových trhů prudce vzrostly. Předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že centrální banka „může být trpělivá“, pokud jde o načasování dalšího zvýšení klíčových úrokových sazeb, což hráče na trhu uklidnilo.

Powell na konferenci po dvoudenním zasedání Fedu rovněž uvedl, že inflační tlaky by snad mohly začít slábnout ve druhém nebo třetím čtvrtletí příštího roku, což však již později vyvrací očekávanou „normalitu“, když centrální banka opakovaně zdůraznila, že tento nedávný růst americké inflace, která je v současné době na třech desetiletých maximech, je přechodný.

Fed dnes také oznámil to, co všichni očekávali: načasování snižování sazeb. Začíná již tento měsíc, a to měsíčním snižováním nákupů aktiv o 15 miliard dolarů.

K optimismu investorů dnes přispělo i zveřejnění informace, že americké podniky soukromého sektoru zaznamenaly v říjnu největší nárůst počtu zaměstnanců za poslední čtyři měsíce.

Zdroj: finance.yahoo.com