Amazon zruší 18 tisíc pracovních míst. Zaměstnanci o škrtech nesmí s nikým mluvit. Ani mezi sebou

Přidat na Seznam.cz

Amazon plánuje zrušit více než 18 tisíc pracovních míst, což je největší počet v historii firmy. Snaží se ušetřit na nákladech, uvádí server BBC.

Pro většinu lidí a společností je to obrovské, nepředstavitelné číslo. Pro mezinárodního giganta to je však kapka vody v moři. Internetový titán celosvětově zaměstnává 1,5 milionu lidí. Neuvedl zatím, jakých zemím se bude propouštění týkat, uvedl ale, že se to dotkne i Evropy.

Většina pracovních míst bude zrušena v maloobchodě pro spotřebitele a v divizi lidských zdrojů. Šéf Amazonu Andy Jassy jako důvod škrtů uvedl nejistou ekonomickou situaci a doplnil, že firma v průběhu několika let rychle nabírala zaměstnance. „Nebereme tato rozhodnutí na lehkou váhu ani nepodceňujeme, jak moc mohou ovlivnit životy těch, kterých se dotknou,“ uvedl v oficiálně zprávě společnosti Amazon.

Informační embargo

Amazon byl nucen oznámení vydat urychleně, jeden ze zaměstnanců totiž vyzradil, že dojde k masivním škrtům. Jeden ze zaměstnanců firmy řekl BBC, že o propouštění nesmí mluvit ani s lidmi zvenčí, ani mezi sebou.

Šéf Amazonu škrty brání, prý je to nutné a společnosti zažívají během své existence různé fáze. Firmy podle něj nejsou v režimu těžké expanze a nabírání nových lidí každý rok.

Amazon na dietě

Společnost zaznamenala obrovský nárůst zisků hlavně během pandemie, hodně zákazníků totiž trávilo mnoho času doma a utráceli za věci na internetu. Nyní však přišlo zpomalení prodeje.

Může za to především ekonomická krize, která zasáhla nejen Evropu, ale i celý svět. Spotřebitelé utrácejí méně a šetří i podniky. Maloobchodní analytik Neil Saunders, výkonný ředitel společnosti GlobalData Retail uvedl na Twitteru, že Amazon drží dietu a už dávno jsou pryč ty časy, kdy firma může za rok přijmout stovky tisíc lidí. Předpovídá, že v dalších letech pravděpodobně dojde k dalším škrtům.

Zaměstnanci mohou jen doufat, že to nebudou právě jejich pracovní místa, která se stanou obětí firemního šetření.

Zdroje: BBC, Amazon, Neil Saunders