Akciový guru předpovídá velký pád akcií

Přidat na Seznam.cz

Akciový guru Jeremy Grantham předpověděl krach japonských akcií koncem tisíciletí a také splasknutí technologické bubliny v roce 2000. Své predikce poklesu přinesl i v době hypoteční krize v letech 2008 a dnes přichází opět, píše deník NY Post.

Mluví o tom, že americké akcie se dostaly do fází „superbubliny“ a jejich splasknutí je neodvratné. „Ještě před rokem jsem si nebyl jistý touto bublinou do té míry, jak jsem si byl jistý technologickou bublinou v roce 2000, nebo tou v Japonsku či tou na trhu nemovitostí v roce 2007,“ řekl J. Grantham v interview pro Bloomberg. 

„Tehdy jsem to cítil jako velmi pravděpodobné, ale ne jisté. Dnes jsem si téměř jistý.“ Podle Granthama nebude fungovat klasické portfolio – 60% akcie a 40% dluhopisy. Bude třeba vybírat akcie, které jsou podhodnocené jako Emerging Markets či Japonsko a jít spíše do hodnotových titulů. Doplnit to drahými kovy a držet dostatek hotovosti pro levné nákupy. 

Americký S&P 500 může podle jeho slov poklesnout až o 45%. Krátkodobě se může zdát, že jde o katastrofickou predikci, z dlouhodobého hlediska půjde o výbornou příležitost pro ty, kteří v akciích ještě nemají zainvestované. Takto výrazná korekce by vytvořila prostor pro levné nákupy a americké společnosti jsou rozhodně artikl, který by měl mít každý investor ve svém portfoliu. 

Zdroj: NY Post