Akcie klesají, obavy z inflace rostou

Přidat na Seznam.cz

Stagflace straší finanční trhy. Ty upírají svou pozornost k výsledkové sezóně a doufají, že přinese nový pozitivní impuls. 

Roztočí se inflační spirála?
Stagflace je pojem v ekonomice, který označuje nízký až nulový růst HDP, téměř žádnou změnu v zaměstnanosti a průvodním jevem je vysoký růst cen – inflace. Narušení dodavatelských řetězců se jeví být trvanlivější než před lety a při rostoucích cenách vstupů vyhrává ten, kdo dodavatelům zaplatí víc. Pro firmy je efektivnější připlatit si a „ukořistit“ vstupní suroviny, tak zastavit výrobu a poslat zaměstnance na nucenou dovolenou. Takto předražené vstupy se však promítají do koncových cen zboží a služeb. Nepomáhá tomu ani růst poptávky, který ještě více tlačí na růst cen. Centrální banky tak stojí před Sophiinou volbou. Buď budou brzdit inflaci snížením pobídek a zvyšováním sazeb – čím ale poškodí křehký růst a trh práce – nebo nechají směřovat k vyšší inflaci, což však odkrojí značnou část úspor.

Roztočení inflační spirály je velmi nebezpečné, protože existuje tenká hranice mezi tím, kdy se inflace jeví jako udržitelná a kdy se již vymyká kontrole. Silnou brzdou inflace by mohlo být rychlejší tempo zvyšování sazeb, o čemž však finanční trhy nechtějí ani slyšet. Tyto obavy se již dnes promítají do cen aktiv – zejména akcií. Globální akciové indexy v posledních týdnech poklesly o více než 5% od svých historických maxim.   

Nakopne výsledková sezóna růst akcií?
Jak se zdá, příští týden by měl začít klidně. Z makroekonomických dat uvidíme jen zářijovou inflaci z USA. Týden uzavřou maloobchodní tržby ze Spojených států. Finanční trhy budou upírat svou pozornost na začínající výsledkovou sezónu za 3Q, která by mohla nakopnout akcie do další růstové vlny v případě, že překvapí pozitivně.

Zdroj: Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Across Private Investments