Trendy, které hýbou světem IT v roce 2023

Přidat na Seznam.cz

Jaké novinky přinesou nadcházející roky ve světě IT? Jedno z nejrychleji se rozvíjejících odvětví každoročně přinese tolik novinek, že je snadné ztratit přehled. Co bylo ještě nedávno bráno za revoluční inovaci, je dnes standardem a zítra to bude zastaralé. Abyste udrželi tempo, připravili jsme pro vás pět aktuálních trendů v IT světě pro letošní rok.

Edge computing a urychlení přechodu do cloudu

Pojem cloud computing se skloňuje už několikátým rokem. Technologie, která se původně využívala primárně pro zálohování dat na vzdálené servery, brzy získala zcela nové možnosti. Aktuální trendy směřují k tomu, že snad časem zcela odpadne nutnost mít na každém stole relativně výkonný počítač s velkým uložištěm.

V budoucnu může mít každý uživatel namísto plnohodnotného počítače jen „přístupový bod“, zatímco veškeré výpočetní úkony probíhají na vzdáleném serveru. Jenže takové řešení samozřejmě nese ohromné nároky na přesuny dat a šířku pásma. Právě tady přichází do hry takzvaný edge computing.

Jak již název napovídá, v edge computingu se data pohybují na „hraně“ mezi cloudem a lokálními koncovými body. Velká data, s nimiž se v danou chvíli operuje, se tedy nachází topologicky blíže uživateli, což znamená rychlejší odezvu a menší vytížení sítě. Na cloud se následně nahraje jen záloha a výsledky. Edge computing je proto ideální metodou, jak zjednodušit a zefektivnit cloudová řešení.

Umělá inteligence a strojové učení

I na webu a sociálních sítích probíhá v současné době boom umělé inteligence. Vždyť každý den vidíme mnohdy fascinující obrazy nebo fotorealistické grafiky, které AI (z anglického Artificial Intelligence) stvořila na základě textového zadání.

Jenže potenciál umělé inteligence nekončí jen u zajímavých obrázků. Na poli komerčního využití se dnem za dnem pracuje na modelech, které zvládnou předpovídat vývoj trhu, ale taky vyhodnocovat obchodní příležitosti nebo automatizovat procesy díky strojovému učení. Právě v oblasti automatizace ještě o umělé inteligenci hodně uslyšíme.

Internet věcí v 5G síti

Internet věcí neboli Internet of Things (IoT), je označení pro nejrůznější zařízení, propojená do sítě. Může se jednat o auta, domácí spotřebiče, reklamní nosiče, čidla a senzory, prvky zabezpečení – zkrátka o cokoliv. Světové ekonomické fórum předpokládá, že do konce roku 2023 bude do internetu věcí zapojeno po celém světě 15 miliard zařízení, a že se toto číslo do roku 2030 dále zdvojnásobí. 

Na masivním rozšíření internetu věcí má lví podíl implementace 5G sítě, která umožňuje prakticky každému zařízení rychlé připojení s nízkou latencí. Cílem je snazší, pohodlnější a efektivnější ovládání nejrůznějších zařízení, ať již v soukromém, nebo komerčním sektoru.

Virtuální a rozšířená realita

Stále častěji se setkáváme s termínem „extended reality“, což je souhrnné označení pro virtuální realitu (VR) i rozšířenou realitu (AR). Jak už tomu u nových technologií bývá, i prvky virtuální reality se ze zábavy pro úzkou skupinu nadšenců rozšířily do nejrůznějších sektorů, kde nachází široká uplatnění. 

Zatímco rozšířená realita pouze upravuje realitu okolo nás, například tím, že vkládá prvky či objekty do reálného světa pozorovaného fotoaparátem chytrého telefonu, virtuální realita za použití speciálních VR brýlí kompletně eliminuje okolo a zasadí nás do nové reality.

Oba druhy extended reality mají stále více uplatnění v retailu, ale i v oblastech zábavy, multimédií, vzdělávání a dalších. Jedná se o velmi atraktivní technologii, která má před sebou ohromné možnosti a světlou budoucnost.

Kvantové výpočty

S technologií kvantových počítačů, potažmo quantum computingu, se asi ještě nějakou dobu běžně nesetkáme. Výhledově by se však mohlo jednat o další zásadní zlom v IT technologiích, byť vývoj probíhá pomalu a komerčně dostupné kvantové počítače se zatím vyskytují v jednotkách kusů, navíc s astronomickou cenovkou. Úplně první komerčně dostupný kvantový počítač je mimochodem IBM Quantum System One, představený v lednu 2019.

Řečeno velmi zjednodušeně, kvantový počítač provádí výpočty na základě kvantové mechaniky a namísto bitů, které mohou nabývat hodnoty binárních hodnot 0 nebo 1, pracuje s takzvanými qubity, které mohou existovat v superpozici obou základních stavů. Funkci kvantových výpočtů nelze vyjádřit základní fyzikou, kvantové počítače nicméně umí provádět výpočetní úkony exponenciálně rychleji než běžné počítače, a už nyní se pomalu uplatňují ve vědecké sféře.

Technologie kvantových výpočtů není záležitostí jen nadcházejícího roku, ale i nadcházejících dekád. Mějte však tento termín na paměti, v budoucnu totiž může hodně znamenat.