Rum jako nová investiční příležitost. I alkohol nabírá na hodnotě

Přidat na Seznam.cz

V posledních dvou desetiletích se podle finančních analytiků stala whisky alternativní třídou aktiv, což znamená, že je vnímána jako legitimní investiční nástroj. Cena některých vzácných lahví za poslední dekádu vzrostla o neuvěřitelných 586 %. Nemusíte však nutně zůstávat pouze u whisky, protože do popředí zájmu se dostává i rum.

Jednou z nejstarších kolumbijských značek rumu je Dictador, a proto není divu, že hodnota některých jejích limitovaných edic roste. Třeba legendární Dictador Generations en Lalique 1976 se v současné době prodává za 449 000 korun. Jak je tedy na tom investice do rumu?

Rum tvoří větší část trhu než whisky

Přestože rum tvoří větší část trhu než whisky z hlediska hodnoty prodejů, stále má před sebou dlouhou cestu, než se vyrovná whisky v segmentu vzácných a sběratelských lahví.

Nejdražší láhev whisky prodaná v aukci dosáhla ceny 44,3 milionů korun, zatímco nejvyšší cena rumu činila zatím kolem 885 tisíc korun. Trh se vzácnými rumy je stále v počáteční fázi a připomíná tak trochu divoký západ.

Dictador je značka obestřená legendami

Podle pověstí na sklonku 18. století vyrazil Španěl Severo Arango y Ferro do Cartageny s úkolem dohlížet na výběr daní ve španělských kolonií. Jeho pečlivost mu vynesla přezdívku Diktátor. V nové vlasti Severo našel lásku svého života, do které se okamžitě zamiloval. Láska k místnímu rumu ho inspirovala, aby s ním začal obchodovat. O dvě století později Julio Arango y Parra, jeden z jeho potomků, se rozhodl oživit rodinné dědictví, a tak vznikla jedna z předních značek rumu v karibské oblasti – Dictador.

Jestliže chcete koupit investiční alkohol nejen od této značky, podívejte se do nabídky specializovaného e-shopu bestdrink.cz. Najdete v něm rumy, whisky i koňaky.