Rovnováha mezi prací a osobním životem pro podnikatele: Není to nemožný úkol

Přidat na Seznam.cz

Pokud čtete tento článek, nejspíš to znáte. Večer přicházíte domů z práce, děti vidíte v postýlkách a sotva jim stačíte dát pusu a o vašem vlastním volném čase, kdy byste měli čas na své koníčky nemůže být ani řeč. Rovnováha mezi pracovním a osobním životem ale nemusí být nic složitého! Podívejte se, jak na to!

Plánujte, prioritizujte a delegujte

Plánujte. To je totiž velmi spolehlivá cesta, jak se nezbláznit. Do svého kalendáře si zapisujte nejen pracovní záležitosti, ale i ty osobní. Ideálně si také držte pouze jeden kalendář. V okamžiku, kdy si svůj volný a pracovní čas budete plánovat odděleně, ztratíte velmi rychle přehled o tom, jak se vaše aktivity překrývají. 

V případě, že chcete skutečně plánovat efektivně, zaznamenávejte si do kalendáře i ty nejmenší položky a rutinní záležitosti. Ano, čtete správně. Rutina vám paradoxně poskytne poměrně velkou dávku svobody. Zároveň je jedním z nejosvědčenějších tipů úspěšných lidí – zejména ta, která je prováděna po ránu. Nařiďte si pravidlný budíček a ráno zkuste vykonávat činnosti, které vás na celý den pořádně nakopnou – jóga, meditace, otužování, společná snídaně s dětmi. Tyto činnosti slouží především vám a vaší rodině! 

Nová dovednost všech úspěšných lidí? Jednoznačně prioritizace! Naučte se ji rychle, protože vám dokáže opravdu ulevit a uvolnit ruce. Které úkoly jsou skutečně důležité? Které musíte udělat dnes a jaké z nich počkají? Tyto otázky si pokládejte pravidelně v okamžiku, kdy plánujete svůj pracovní a osobní kalendář. Zařaďte také otázku, zda své úkoly můžete delegovat. Ať už na vaše zaměstnance nebo třeba umělou inteligenci, čas který strávíte vysvětlením nebo zadáním úkolu se vám mnohonásobně vrátí!

Zařaďte do svého programu zdravé návyky

Jedním z nejzdravějších, který vám rozhodně pomůže je jednoznačně spánek. Pravidelný a dostatečně dlouhý! Pravidelným spánkem se rozumí to, že chodíte spát v podobnou dobu a v podobnou dobu se také probouzíte. Bez ohledu na to, jestli je zrovna víkend nebo pracovní týden. Jeho délka záleží hlavně na vašich potřebách, mnohé studie však uvádějí, že by se měla pohybovat mezi sedmi a devíti hodinami. Vysledujte si svůj ideální bioritmus a řiďte se jím. Pomohou vám v tom chytré hodinky a různé spánkové aplikace, které můžete chytře využít! 

Ke zdravým návykům samozřejmě patří také dobré jídlo a pití. Jezte hodně ovoce a zeleniny, ideálně té sezónní, ze které načerpáte přesně to, co vaše tělo právě potřebuje. K pití volte hlavně čistou vodu a vyhýbejte se přemíře kávy a alkoholu, který vás zbytečně zpomaluje. U kávy dávejte pozor na její kvalitu a konzumaci v odpoledních hodinách. Ta totiž může neblaze ovlivňuje spánek a jeho kvalitu. 

Pravidelný pohyb? Ano! Jedna z rutinních záležitostí, kterou lze do vašeho programu naplánovat a prostě se jí držet. Ať už je to krátké cvičení mezi schůzkami, nebo ještě lépe procházka v přírodě, rozhodně tuto aktivitu zařaďte. Nejde jen o váš fyzický stav, ale také o psychiku. Pobyt v přírodě má blahodárné účinky na vaše myšlení a při pozorování všudypřítomné zeleně v lese nebo parku začne váš mozek fungovat mnohem lépe! Ať už potřebujete vypnout, nebo hledáte cestu ke kreativitě! Je to skvělá cesta, jak bojovat se stresem, ať už se jedná o ten dlouhodobý nebo krátkodobý stres