Proč bývají bradavky při kojení citlivé a bolavé? Co na ně pomáhá? 

Přidat na Seznam.cz

Pokud vás v prvních týdnech kojení trápí bolavé bradavky, potom věřte, že v tom rozhodně nejste sama. V začátečných fázích kojení totiž ženy často pociťují nepohodlí, co se bradavek týče, ale počáteční citlivost obvykle brzy vymizí. Jestliže se tak nestane, zřejmě to má jinou příčinu, a proto se obraťte na svého lékaře či laktační poradkyni. 

Co způsobuje bolestivost bradavek při kojení? 

Existuje hned několik příčin, proč jsou citlivé bradavky při kojení. První důvod často je, že se bradavky přizpůsobují, takže je bolestivost v prvních týdnech naprosto normální. Bradavky si totiž zvykají na kojení, ale nebojte se, nepříjemné pocity ustoupí v okamžiku, kdy si vytvoříte správný režim kojení. 

Špatné přisátí. Pokud se dítě nesprávně přisaje k bradavce, opět je to bolestivé, protože dochází k tření o bradavku. Ústa dítěte se totiž odírají o kůži. 

Mléčné puchýře. Stejně tak se mohou objevit bolestivé bílé skvrny na bradavce či v jejím okolím. Puchýř tvoří zahuštěné mléko, případně část kůže, která přerostla mlékovod a zablokovala ho. 

Krátká uzdička na jazyku miminka. Jestliže jazyk miminka při pláči nedosáhne přes spodní ret nebo jeho jazyk vypadá jako srdíčko, je to způsobeno krátkou uzdičkou. Krátká uzdička brání správnému přisátí, a potom jsou bolavé bradavky.

Zánět prsu. Infekce může nastat, když ucpaný mlékovod zabraňuje odtoku mléka z prsou. Mléko se potom nashromažďuje a způsobuje zánět. 

Co používají na bolavé bradavky? 

Velice dobře účinné jsou obklady Multi-Mam Compresses, jež jsou napuštěné 2QR komplexem. Ve své podstatě se jedná o speciální směs na přírodní bázi s aloe vera, která přirozeně hojí a neutralizuje také škodlivé bakterie. Vložte důvěru do tohoto nového produktu, který má prokazatelné účinky.