Nevíte, jak by měla vypadat správná péče o ochranné pracovní oděvy? My ano!

Přidat na Seznam.cz

Jednou z hlavních funkcí pracovního oděvu je jeho ochrana. Svého nositele chrání před extrémními teplotami i různými typy zranění. Za splnění dvou podmínek: jedná-li se o oděv certifikovaný a vyrobený z kvalitních materiálů, kterému je však zároveň věnována adekvátní péče.

Ochranný pracovní oděv by měl být co nejlehčí a svému nositeli v rámci jeho pracovního zařízení poskytovat co nejvyšší stupeň ochrany. Zároveň by ho neměl nikde tlačit ani mu jiným způsobem překážet v pohybu a výkonu jeho povolání. Povinnosti ale jsou i na straně zaměstnance. Ten by se o něj v první řadě měl řádně starat. Jak by tato péče měla vypadat?

Správné používání

V první řadě by pracovní oděvy měly být využívány k činnostem, pro něž jsou primárně určeny. Zaměstnanec by je naopak neměl využívat k aktivitám, při nichž reálně hrozí jejich poškození. Snadno hořlavé materiály by například neměly přijít do styku s ohněm a ty náchylné k mechanickému poškození zase není vhodné zbytečně vystavovat riziku protržení.

Jak je čistit?

Ochranné pracovní oděvy je dále nutné udržovat v čistotě, tedy je v pravidelných intervalech prát, ať již v pračce či ručně. Špína a vrstvy prachu nejenže na oděvu špatně vypadají, ale také mohou snižovat jeho ochranné vlastnosti. Při očistě ochranných pracích oděvů vždy vycházejte z informativního štítku, který je ke každému certifikovanému oděvu přišit. Většinou se nachází na límci či v pasu kalhot. Z něho vyčtete, jestli je možné daný kus prát v pračce (a pokud ano, tak při jaké teplotě) či ručně. Pokud tak neučiníte a například oděv, který je nutné čistit manuálně, vyperete v pračce, může se stát, že ztratí své ochranné vlastnosti.

Jak je skladovat?

Důležité rovněž je správné skladování ochranných pracovních oděvů. Pokud je zrovna nepoužíváte, uchovávejte je v suchém prostředí nevystavenému vlhkosti. I pracovní oděv může chytit plíseň. Rovněž se u výrobce či prodejce informujte, zda je možné oděv skladovat složený, nebo by měl viset na ramínku. Renomované e-shopy těmito informacemi disponují na svých stránkách. Většinou to bývá tak, že trička, košile, polokošile je možné bez problémů skladovat, ale bundy a kombinézy už je vhodnější skladovat zavěšené.

Jak je opravovat?

Záleží na stupni jejich poškození. Malou oděrku možná zvládnete zalátovat sami, větší poškození ale už svěřte do rukou odborníka. Neodborný zásah by nejenže mohl problém zvětšit, ale dokonce oděv nenávratně poškodit.

Jak dlouho vydrží?

Životnost ochranného pracovního oděvu závisí hned na několika faktorech. První je kvalita použitých materiálů a samotné výroby. A druhým právě správná péče o oděv. Pokud tyto faktory zkombinujete, můžete dát ruku do ohně za to, že vám bude opravdu dlouho a dobře sloužit. Možná vás dokonce přežije.