Jaké záclony dodají vašemu oknu šmrnc?

Přidat na Seznam.cz

Pokud přemýšlíte nad nákupem záclony, určitě se vám bude hodit pár rad, díky nimž se stane ozdobou nejen okna, ale celé místnosti. Pozornost je totiž třeba věnovat výběru jak dezénů, tak materiálů, délce, šířce a typu záclony.

Nejprve měřte

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh záclony, je předně důležité pečlivě změřit okno. Poté si vystačíte s jednoduchými počty. Ideálního nařasení dosáhnete šíří pohybující se mezi 2-2,5násobku šířky okna. Je třeba mít na paměti, že záclona by ho měla přesahovat cca o 10 cm. Co se týče délky, zde už záleží na vašem uvážení a potřebách. Potřebujete-li pokoj prosvítit, volte záclony vitrážové o délce do 1/3 nebo ½ okna. Další možností je délka po parapet nebo topení. Záclony na francouzské okno by měly končit 2 cm nad podlahou.

Záclony bez dalších úprav

Pokud mají okna šířku 140-175 cm a výšku do 160 cm, nemusíte pořizovat záclony v metráži, které je nutné olemovat. Právě na tento rozměr oken jsou určeny hotové záclony, jež nevyžadují další úpravy. Jsou k dostání jako žerzejové s nejrůznějšími vzory, nebo můžete zvolit hotové voálové záclony. Voály jsou vyrobeny z velmi jemné tkaniny, která je poloprůsvitná. Krásně propustí světlo, a přitom vám zachovají patřičné soukromí. Oba typy záclon se vyrábějí i v rozměrech na balkonové dveře.

Aby vám dlouho vydržely

Pro zachování sněhové bělosti záclon používejte k jejich praní speciální prací prostředek, v němž jsou obsaženy aktivní látky zabraňující zešednutí. Záclony perte při teplotě do 30 °C programem na jemné prádlo. Měli byste se vyhnout jejich ždímání a sušení v sušičce. Po vyprání je hned pověste. Krásu záclon podtrhne další bytový textil, jímž jsou hlavně závěsy na okna. Buď můžete sáhnout po dekorativních závěsech, nebo praktické blackout variantě se schopností zatemnit místnost až z 90 %.