Jak ušetřit na svozu odpadu?

Přidat na Seznam.cz

Svoz odpadu není zrovna levnou záležitostí. Lze na něm ale ušetřit. Obzvláště, pokud bydlíte v rodinném domě a vlastnictví popelnice ve vaší obci není povinné.

Většinou to funguje tak, že jste povinni svůj odpad legálním způsobem zlikvidovat. Jak na to, to už je na vás. Jiné to je, pokud žijete v bytovém domě, činžáku či paneláku. Tam za popelnici platit, ať se vám to líbí, nebo ne.

Kdy popelnice není nutná

Jako modelový příklad uvedu sebe sama. Bydlím v rodinném domě a popelnici nemám. Odpad třídím a jednou týdně sama odvážím do k tomu určených kontejnerů. Do žlutých hážu plasty, do modrých papír (ten i někdy sama pálím), do zelených sklo a do šedivých plechovky. Barevné kontejnery jsou v naší obci hned na několika místech. A co nevidět prý budou u každého domu. Spolu s kontejnery na tuky. Dále je v naší obci sběrný dvůr, kam je možné odložit odpad nadměrný, nefunkční elektrospotřebiče a další. Bioodpad kompostuju. Směsný odpad je tedy u mě ve výsledku nulový. Žádný neprodukuji, zkrátka jsem zero waste.

Jaká popelnice je nejlepší?

Tento přístup ale není pro každého. Především není vhodný pro toho, kdo si likvidaci odpadu nechce vzít na své triko. Nebo kdo nemá možnost, jak roztříděný odpad do kontejnerů dopravit. V některých obcích to bývá problematické a tahat se s pytlem plastu do kilometr vzdálené popelnice se každému nechce. I tak ale existují možnosti, jak ušetřit. Zvolit si například můžete četnost svozu odpadu. Ten je u nás týdenní, dvoutýdenní a měsíční. Čím méně svozů, tím méně za svoz zaplatíte. Také dobře zvolte velikost odpadové nádoby. Pro týdenní svozy je většinou vhodná popelnice 120 l, ale pro ten měsíční už spíše popelnice 240 l. V potaz je ale třeba vzít i počet jedinců v rodině. Čím jich je více, tím větší potřebují popelnici.

Kde nakoupit?

Samotná popelnice může být kovová, nebo plastová. Lépe se manipuluje s popelnicemi plastovými, jsou lehčí a také se lépe čistí. Samotné popelnice jsou k sehnání třeba na e-shopu pkgroup.cz. Jeho provozovateli je rodinná firma PK Group 2016, s.r.o. zabývající se prodejem přepravních a manipulačních obalů, pojezdových koleček pro potravinářský, technický, spotřební a jiný průmysl. Vyrábí také velmi kvalitní vozíky pro snadnější manipulaci s přepravkami.