Jak se bude letos vyvíjet kurz eura?
Česko patří mezi státy Evropské unie, které stále ještě nepřešly na používání společné měny. Euro je tu s námi přitom už dlouho, roku 2002 s ním začalo platit 12 států EU. Zda se u nás zavede, nebo nikoliv, nechme na jiné povídání. Dokud ho nemáme, zajímá nás kurz eura.
Aktuální kurz eura je pro nás v Česku snad nejdůležitější měnový pár. Máme spoustu obchodních partnerů po Evropě, jezdíme na dovolené do evropských států, nakupujeme v zahraničí. Čím to vlastně je, že se kurz eura tolik mění?
Za změny kurzů měn mohou ekonomické i politické důvody
Všechny kurzy měn se v čase proměňují. Jsou za tím ekonomické a politické důvody. Z těch ekonomických jmenujme zejména vývoj domácí inflace ve vztahu k nastavení sazeb ČNB, ze značné části se tedy na ovlivňování kurzu eura podílí ČNB. Roli hraje i nezaměstnanost u nás doma ve vztahu k síle poptávky spotřebitelů, vývoj tržeb maloobchodu u nás i v zahraničí a v neposlední řadě stav německé ekonomiky, který má vliv na celou EU. Pak jsou tu politické důvody, jako různé války (aktuálně na Ukrajině) nebo to, jak je naše vláda ochotná řešit deficit veřejných financí.
Jaký je výhodný kurz eura?
Jestliže si potřebujete směnit větší množství CZK – EUR nebo EUR – CZK, měli byste nějakou chvíli sledovat kurz eura a udělat to ve chvíli, kdy je to pro vás nejvýhodnější. Kurz eura se už několik let drží kolem 25 CZK za 1 EUR. Krátké výraznější výkyvy se objevují, jejich predikce je ovšem velmi složitá.
Co očekávat v roce 2024?
Euro se vůči české koruně bude držet mírně pod 25 Kč. Můžeme se těšit na snížení inflace, ČNB také slibuje snížení hlavní úrokové sazby. To by znamenalo levnější hypotéky a další úvěry, které nyní v Česku máme oproti Německu, Rakousku i Slovensku extrémně drahé. Eurozóna prošla inflační krizí lépe než my v ČR. Na druhou stranu, hrdí Češi se stále nechtějí vzdát své měny z obavy ztráty suverenity. O přechodu na euro se sem tam mluví, ale v roce 2024 budeme určitě ještě muset sledovat kurz eura.