Jak pomůže konsolidace půjček a kdo by ji měl zvážit

Přidat na Seznam.cz

Nevýhodné půjčky, které vás tíží více, než byste chtěli, můžete sloučit do jedné a získat tak přinejmenším nižší měsíční splátky. Hlavně to je výsledkem konsolidace, s níž můžete svému rozpočtu výrazně odlehčit.

Konsolidace půjček může pomoci každému, kdo splácí dva nebo více úvěrů, přičemž obvykle přitom nezáleží, zda jsou bankovní nebo nebankovní. Obecně platí, že každý další mívá horší podmínky, potažmo vyšší úroky a RPSN než ten předchozí, což pochopitelně není moc výhodné. A právě konsolidace půjček může obě čísla snížit, v důsledku čehož mohou klesnout splátky i celkově splatná částka.

Jak konsolidace půjček funguje

Je to velice prosté – konsolidace půjček sloučí dva a více úvěrů do jednoho, díky čemuž budete dlužit pouze jednomu věřiteli a hlídat si jednu splátku měsíčně. Podmínky bývají zpravidla lepší než u starých úvěrů, které poskytovatel konsolidace vyplatí za vás, resp. jenom podepíšete potřebnou dokumentaci a on vše vyřídí. V podstatě vás tak čeká minimální práce.

Výhody a nevýhody konsolidace

Hodně záleží, jak si produkt nastavíte, což pochopitelně ve velké míře ovlivňuje vaše finanční situace, potažmo kolik chcete nebo můžete hradit. Největší výhodou konsolidace půjček je přitom snížení měsíčních splátek, a to klidně o polovinu. Je však nutné počítat s tím, že zároveň dochází k prodloužení doby splatnosti.

To je jistá nevýhoda, ale ne vždy to jde jinak, pakliže chcete splácet méně. Na druhou stranou, jestli vám to situace umožňuje, dokáže konsolidace půjček nejen snížit výši měsíčních splátek, ale stejně tak zkrátit dobu splatnosti.

Jaké půjčky je možní sloučit do jedné

Není to u všech poskytovatelů stejné a někteří mají jistá omezení – kupříkladu moc často nevyplácí mikropůjčky, ale kromě nich zvládají:

  • dlouhodobé půjčky na cokoliv
  • střednědobé (splatné do 12 měsíců) půjčky na cokoliv
  • půjčky v hotovosti i na účet
  • leasingy
  • kreditní karty a kontokorenty

Kdo by měl o konsolidaci půjček uvažovat

Tento proces je vhodný de facto pro každého, kdo má alespoň dvě půjčky, a nechce za ně platit více, než opravdu musí. Výsledkem konsolidace je totiž jejich sloučení, což zpravidla vede ke snížení měsíčních splátek a odlehčení rozpočtu. Ušetřené peníze potom můžete použít na cokoliv jiného.

Zdroj: Ossel.cz