Hypotéka trošku jinak: Od historie po jazykový význam

Přidat na Seznam.cz

Hypotéky jsou předmětem žhavých debat posledních měsíců. Pojďme se na ně podívat z trošku jiného pohledu – jazykového či historického. Kde se pojem hypotéka vzal, co znamenal v historii a co znamená dnes?  
ALT: Věděli jste, že počátky hypotečních úvěrů se datují již kolem 14. století?

Co je to hypotéka? 

Hypotéka je dlouhodobý úvěr poskytnutý bankou, který je zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Banky ji nejčastěji poskytují za účelem bytové potřeby, není to však vše. Hypotéku lze využít také na nákup garáže či rekonstrukce kanceláře.Hypotéka má tedy význam v případě, že přemýšlíte o stavbě domu, koupi bytu nebo rekonstrukci.

V České republice známe několik druhů hypoték. Účelová hypotéka a neúčelová, tzv. Americká hypotéka. 

Účelová hypotéka slouží k přesně danému účelu, a to k výstavbě či rekonstrukci nemovitosti. Může to být garáž, kancelář nebo nebytové prostory. Nemůžete ji využít na jiné účely. To však neplatí o neúčelové hypotéce. V tomto případě lze peníze z úvěru použít libovolně a nemusíte dokládat účel, na který jste je vynaložili. 

Hypotéky z pohledu historie

První půjčky, které bychom mohli nazvat dnešními hypotékami, se objevily již v druhé polovině 19. století. Rozvoj hypotečního trhu byl však zastaven válkou v první polovině 20. století a následnou vládou komunistů. 

Hypoteční úvěry v podobě, jaké je známe dnes, se v tuzemsku datují od devadesátých let minulého století. V roce 1995 začala Českomoravská hypoteční banka poskytovat úvěry ze stavebního spoření. Tehdy o konkurenci v této oblasti nebyla ani řeč, zaujímala tak monopolní postavení. V průběhu let se na trh dostávali i další poskytovatelé hypotečních úvěrů. 

Věděli jste? Do roku 2008, kdy nastala velká ekonomická krize, banky poskytovaly úvěry ve výši 100 % ceny nemovitosti.

I když situace na hypotečním trhu není v dnešní době zrovna růžová, neznamená to, že tak zůstane napořád. Šetření a plánování je cesta, která vám do budoucna k novému bydlení může pomoct. Zkuste při plánování kalkulačku hypotéky.

Hypotéka z pohledu jazyka

Pokud vás zajímá, jak hypotéka získala svůj název, je to ze starořeckého slova ὑποθήκη (ypothíki) – zástava. Ve většině evropských zemí se setkáte s podobnou formou tohoto slova.

Anglický překlad hypotéky – mortgage, pochází z latiny a staré francouzštiny, konkrétně z latinského slova mortuus (mrtvý) a francouzského gage (slib)

I když sousloví “mrtvý slib” může znít děsivě, jeho význam je v celku pozitivní. Při umoření, splacení závazku, dluh zaniká – a to je docela fajn, ne?