Cizincům se v Brně líbí, ukázal průzkum

Přidat na Seznam.cz

Jak se zaměstnancům pocházejícím ze zahraničí v Brně žije, jak tráví volný čas a čeho si na moravské metropoli cení? To vše ukázal průzkum společnosti Honeywell mezi zahraničními zaměstnanci jejího brněnského výzkumného a vývojového centra. Honeywell v Brně zaměstnává špičkové inženýry a další odborníky z celého světa.

Se životem v Brně jsou spokojení čtyři z pěti dotazovaných cizinců (79 %). Na městě oceňují například širokou nabídku kvalitních restaurací, kde rádi stráví večer s rodinou či přáteli. Zároveň se jim líbí, že je v Brně na výběr z mnoha možností, kam vyrazit do přírody. „Přestěhovala jsem se do Brna i s rodinou a byla jsem příjemně překvapená, kolik hezkých míst můžeme v Brně navštívit. Rádi vyrážíme na vycházky do obory Holedna nebo kolem Brněnské přehrady na hrad Veveří,“ přiblížila Chyanika Saxena, softwarová inženýrka výzkumného centra Honeywell, která pochází z Indie. S možnostmi pobytu v přírodě v Brně a okolí je spokojených více než 92 % respondentů. Nejčastěji chodí do parku Lužánky, k Brněnské přehradě nebo do Mariánského údolí.

Skvělá MHD, přátelští lidé a bezpečí

Zahraniční pracovníci v průzkumu často zmiňovali skvělou veřejnou dopravu a celkovou dostupnost v rámci města. „Hromadnou dopravou se pohodlně dostanu kamkoli. Zároveň rád chodím po Brně pěšky, centrum města není příliš velké a všechno se dá rychle obstarat i bez auta, což v některých zemích není obvyklé,“ říká Dario Corrado, systémový inženýr původem z italské Neapole. Brněnskou MHD jako největší pozitivní překvapení uvedlo 21 % cizinců, přátelskou povahu Brňanů uvedlo na prvním místě 15 %, pozitivní přístup k cizincům rovněž 15 % a bezpečnost 12 % respondentů. Další pozitiva, kterých si zahraniční pracovníci všímali, bylo množství aktivit pro rodiny, nabídka kulturních akcí a už zmíněná příroda.

Místní podnikatelé se mohou těšit z ekonomického přínosu ze strany cizinců, ti totiž rádi tráví čas v centru, účastní se místních akcí a objevují zdejší podniky. Stejně tak jsou pro ně lákavé různé aktivity, které nabízejí možnost strávit volný čas s rodinou. Spokojenost v tomto ohledu vyjádřilo dokonce 84 % respondentů. Zájem zahraničních zaměstnanců přitahují také divadla, kina, či výstavy. Jejich srdce si naopak zatím příliš nezískaly místní sportovní kluby, za fanoušky hokejové Komety nebo fotbalové Zbrojovky se považuje jen několik z dotazovaných.

Anonymní průzkum se uskutečnil v listopadu 2022 a zúčastnilo se ho 40 zahraničních zaměstnanců brněnského výzkumného a vývojového centra společnosti Honeywell. Odpovídali lidé pocházející z 20 různých zemí z celého světa, nejvíce z nich bylo z Indie (5), Mexika (4) a Turecka (3). Celkem v brněnském výzkumném a vývojovém centru Honeywell pracuje několik stovek zahraničních vědců a inženýrů.