Altán, či pergolu?
Asi každého majitele zahrady dříve či později napadne myšlenka na vybudování venkovního posezení. Je to logické, jelikož díky němu pak lze na čerstvém vzduchu pořádat večírky nebo jen tak relaxovat.
Realizace takovéhoto projektu však nemusí být vždy snadná. Je totiž potřeba zajistit nejen podlahu, ale i zastřešení. A právě na střechu mnoho lidí zapomíná, respektive na ní šetří.
Levná řešení nefungují
Přitom střecha je stejně důležitá, možná ještě důležitější než podlaha. Zastřešení by proto mělo být alfou a omegou každého venkovního posezení. Pouze s ním se totiž vyhneme promoknutí a nebudou nás otravovat ani sluneční paprsky.
Důležité je, aby zastřešení za něco stálo a nejednalo se pouze o nějakou rychlokvašku typu natažená nepromokavá plachta. Toto řešení nějakou dobu možná může fungovat, nicméně jakmile se zhorší počasí a přijdou první silnější vichry, plachta se buďto potrhá, nebo ji odvane vítr.
Proto je mnohem rozumnější vsadit do osvědčené klasiky ve formě pergoly, respektive zahradního altánu.
Hlavní rozdíly
Obecně platí, že pergoly se nejběžněji montují k domům. S takovýmto zastřešením terasy se setkáváme asi nejčastěji. Ovšem i pergola může fungovat jako samostatná jednotka.
Altány součástí domů nejsou v podstatě nikdy a vždy stojí opodál. Většinou disponují nejen vlastní střechou, ale zároveň mají také podlahu. Jsou rovněž dražší než pergoly a vzhledem k jejich rozměrům nejsou vhodné pro vyloženě malé dvorky.
Altány i pergoly se běžně vyrábějí z mnoha materiálů. Velice oblíbený je dnes například hliník, jenž hodně vydrží a zároveň vypadá dobře. Ovšem i dřevo má stále mnoho fanoušků.
Konstrukce vyrobené z této přírodní suroviny se sice musí pravidelně natírat ochrannými oleji, ovšem tuto nepříjemnost vyvažují vizuální vlastnosti dřeva, které jsou skutečně jedinečné.
Ať už si zákazník vybere altán, či pergolu, dostane vždy prefabrikovanou stavebnici, kterou si posléze bude muset sám sestavit. Někdy roli konstruktéra převezme dodavatel, avšak většinou za příplatek.