Zlato je nejdražší za osm měsíců

Přidat na Seznam.cz

Poprvé od června loňského roku dosáhly dolarové kotace zlata úrovně 1900 USD (40 788 Kč) za trojskou unci. V posledních dnech byly kotace královského kovu podporovány rostoucími geopolitickými riziky a obavami ohledně politiky amerického Federálního rezervního systému, informuje server Bankier a server PB.

V pátek v poledne se zlato obchodovalo za 1 891,50 USD/unci (40 605 Kč) což je o půl procenta méně než o den dříve, kdy poprvé po osmi měsících dosáhly hranice 1 900 USD/unci (40 788 Kč).

Právě u tohoto stropu se zastavily předchozí růstové vlny v květnu a listopadu 2021. Na základě technické analýzy by prolomení těchto lokálních maxim otevřelo cestu k útoku na nominální historický rekord ze srpna 2020 a to 2077 USD/oz. (44 000Kč).

Nyní poněkud pozapomenuté zlato se vrátilo do hledáčku investorů v únoru, kdy došlo k eskalaci napětí kolem Ukrajiny. Hrozba plnohodnotného vojenského konfliktu v Evropě zvýšila vnímání geopolitického rizika, a tím zvýšila poptávku po bezpečných aktivech. Za druhé, finanční trhy vyjadřují rostoucí obavy ohledně budoucí politiky Federálního rezervního systému. Americká centrální banka ztratila kontrolu nad inflací, což hrozí drastičtějšími opatřeními, než se dosud předpokládalo.

Paradoxně má zlato tendenci růst během cyklu zvyšování úrokových sazeb v USA, informuje deník PB.

Zdroj: bankier.pl, pb.pl