Západ vyvíjí bezprecedentní tlak na čínské banky, zní z Ruska. Některé čínské banky přestaly přijímat platby v jüanech od ruských firem

Přidat na Seznam.cz

Kreml ve čtvrtek udeřil na Západ a osočil ho, že vyvíjí „bezprecedentní tlak“ na čínské banky, které přijímají platby z Ruska. S odvoláním na ruské finanční zdroje server The Moscow Times uvedl, že někteří čínští věřitelé přestali přijímat platby v čínských jüanech od ruských společností.

„Bezprecedentní tlak USA a EU na Čínu pokračuje… to vytváří určité problémy,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům na dotaz ohledně těchto zpráv.

Úředníci ve Washingtonu a Bruselu se zaměřují na společnosti a banky ve třetích zemích, které podle nich pomáhají Rusku vyhýbat se západním sankcím obchodováním a prováděním plateb.

Minulý měsíc ruská média informovala, že Zhejiang Chouzhou Commercial Bank – jedna z hlavních bank pro ruské vývozce – informovala klienty, že pozastavila všechny transakce s Ruskem.

Peking se stal nejdůležitějším ekonomickým spojencem Moskvy od doby, kdy Rusko v únoru 2022 zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, a obchod mezi oběma zeměmi prudce vzrostl. Podle čínských celních údajů dosáhl v roce 2023 dvoustranný obchod hodnoty 240,1 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 26 %.

Peskov prohlásil, že tlak Západu se nestane překážkou dalšího rozvoje našich obchodních vztahů. Dodal, že obě země mohou tyto překážky překonat, a zmínil zvláštní povahu vztahů mezi Pekingem a Moskvou.

Podle šéfky ruské centrální banky Elvíry Nabiullinové se čínský jüan používá k vypořádání více než třetiny veškerého ruského vývozu, což je nárůst z 0,4 % před plnou invazí.

Západní sankce uvalené na moskevské banky a finanční instituce omezily schopnost ruských společností obchodovat na mezinárodní úrovni v dolarech a eurech.

Zdroj: The Moscow Times